latin amerikan haber yorum

Honduras: Yerli Halklar Barajlara Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor

Posted by lahy 06/11/2010

2010 Ekim ayı başlarında Tulupanes, Pech, Miskito, Maya-Chortis, Lenca ve Garifuna haklarının üyeleri ve çeşitli örgütlenmelerin temsilcileri, Honduras’daki mevcut insan hakları durumunu ve çevre sorunlarını tartışmak üzere bir araya geldi. Toplantı, hükümetin 41 adet hidroelektrik baraj projesinin inşası için Honduras nehirlerinin kullanımını onaylayan bir yasa paketini onaylamasından 1 ay sonra gerçekleşti. Haklar İçin Eylem koordinatörü Annie Bird, “bu barajların çoğu yerli toplulukları olumsuz etkileyecek” diyor. Buna rağmen hükümet, yasa paketi onaylanmadan önce yerli topluluklara danışmak ya da onların onayını almak gibi bir zahmete girmedi.

2 gün süren toplantı sonrasında yayınlanan bildiride, bu yasaların 2009 Haziran askeri darbesiyle başlayan ve sürmekte olan saldırının son bir halkası olduğu belirtilerek, şu görüşe yer veriliyor: “İklim değişikliğinin Honduras’daki etkileri çeşitli yönetimler tarfından görmezden gelinerek, biyoçeşitliliğin ve dünyada küresel ısınmadan en çok etkilenen ülkelerden biri olarak tanımlanan Honduras’ın yıkımını önleyecek uygun tedirler alınmadı. Halkımız, Temiz Gelişme Mekanizması (CDM), Ormansızlaşmadan ve Ormanların Tahribinden Kaynaklanan Emisyonların Azaltılması (REDD) gibi, yüzyıllardır kolladığımız nehirlere ve ormanlara el koyan Birleşmiş Milletler Karbon Fonu kaynaklı araçlarla köleleştiriliyor.”

Bildiri, yerli halkların “gelişmeye karşıt” olduğu şeklindeki görüşün yanlışlığını vurgulayarak, yerlilerin kendi koşulları etrafında ve yaşam tarzlarını riske sokmayan bir “gelişime açık” olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bildiri, büyüyen “çevre krizi” ile “enerji bağımlısı zengin ülkeleri tatmin etmek amacıyla nehirlerin uğratıldığı sistematik yıkımın ve aşırı petrol kullanımının sonuçları” nedeniyle, “eskimiş” olarak nitelendirdiği standart gelişme modelinin sorgulanması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenler ve kaygılardan dolayı temsilciler, barajların inşasına karşı “tetikte” ve hakları için harekete geçmeye hazır olduklarını belirtiyor.

Honduras’da gerçekleşen toplantıya katılan temsilciler, insan haklarının savunusunu temel alan ve “eski model”in dayandığı ataerkil sistemin bir sonucu olarak kadınların karşılaştığı belli ihlaller ve sorunlar nedeniyle ulusal ölçekte bir yerli ve siyahi kadınlar toplantısına önayak olacak yeni bir örgütlenmenin kurulması konusunda da uzlaşmaya vardı.

Intercontinental Cry’‘daki İngilizce’sinden kısaltılarak çevrilmiştir.

sol küre

Reklamlar

2 Yanıt to “Honduras: Yerli Halklar Barajlara Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor”

  1. […] Honduras: Yerli Halklar Barajlara Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor […]

  2. […] Honduras: Tumbador’da 5 Köylü Daha Öldürüldü Honduras’da işçi mücadelesi yükseliyor Honduras: Yerli Halklar Barajlara Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor Honduras’da ölüm timleri iş başında Honduras’da Ölüm Mangaları – David Pérez ve […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: