latin amerikan haber yorum

Venezüella: Mitsubishi işçileri işten çıkarmalar ve hükümeti protesto ettiler

Posted by lahy 09/11/2010

Geçtiğimiz Salı günü  Mitsubishi fabrikasında çalışan işçiler şirketin 307 işçinin daha işten çıkarılması istemini protesto etti. Bu olayın öncesinde uzun  grevler, işgal ve iki sendika üyesinin geçen yıl öldürülmesi  bulunuyor.Mistsubishi işçileri Mahkeme de 

Singetram sendikası üyesi olan 400 eylemci işçi bir bildiri yayınladı;  Anzoátegui eyaleti Adalet Sarayı da dahil olmak üzere önemli kuruluşlara yürüyerek, Çalışma Bakanlığı’nın 9 sendika lideri ve iki iş güvenliği temsilcisini işten çıkarmasının iptalini talep ettiler.

İşçiler ayrıca Ulusal Seçim Konseyi (CNE)’ne giderek fabrika da yapılan sendika seçimlerinin tanınmasını istedi,  CNE, Cuma gününe kadar yanıt vereceklerini bildirdi.

Son olarak Çalışma Müfettişliğine giden işçiler işten çıkarılan 137 işçinin durumları hakkında bir cevap talep ettiler. İşçiler 6 ila 8 aydır yeniden işe alınmak için bekliyorlar.

Singetram geçen zamanın yayınlanan bir başkanlık kararnamesni ihlal anlamına geldiğini söyledi.  Çalışma Bakanlığı’na bağlı olan Müfettişlik işçilerin taleplerini ağır bir şekilde ele alırken, Mitsubishi firmasının yeni bir sendika yaratılması ve kolayca, daha fazla sayıda işçi çıkarılması talebini kabul etti.

Singetram Sendikası, Çalışma Bakanı Maria Iglesias’ın fabrika da işçilerin haklarının ihlaline  “devrimci bir şekilde” yaklaşmadığını vurguladı.

İşçiler Çalışma Müfetişliğinde iken 307 işçinin daha işten çıkarılacağını öğrendi. Bunun bir sonucu olarak ofis önünde sürekli olarak beklemeye başladılar.

Singetram yayınladığı bildiri de üyelerinin çoğunluğunun PSUV üyesi olduğunu ve son seçimlerde hükümette bulunan partiyi desteklediklerini belirtti.

İşçiler ayrıca, şirketin yapılan sözleşmeleri ihlal ettiğini işyeri güvenliğini sağlamak için gerekli kurallara uyulmadığını ve  200’den fazla işçinin kötü iş koşulları nedeniyle hastalandığını duyurdular.

İşçiler şirketin taşaron işçiler çalıştırmak istediğini ve Çalışma Bakanlığı’nın desteği ile patronları destekleyen bir sarı sendika yaratmayı planladığını söyledi. Ayrıca, Polis baskısı ile karşılaştıklarını, işlerini bırakmaya zorlandıklarını ve medya’nın mücadelelerini görmezden geldiğini  bildirdiler.

Singetram  29 Ocak 2009 ‘da grev sırasında iki işçiyi öldüren Javier Marcano’nun davasının halen sonuçlanmadığını, cinayete azmettirenlerin belirlenmediğini belirterek, Anzoátegui eyalet hükümeti’nin gerekli kararlılığı göstermediğini vurguladı.

İşçiler, Mitsubishi fabrikasını  12 Ocak 2009’da işgal etti. 29 Ocak 2009’da işçileri dağıtmak isteyen polis ile çıkan çatışmada iki işçi öldürüldü. İşgal ve grev Şubat ve Mart ayı boyunca sürdü.

Agustos 2009’da işçiler daha iyi çalışma koşulları için yeniden greve gitiler ve Mitsubishi işçi direnişleri ve düşük üretim nedeniyle geçici olarak fabrikayı kapattığını  duyurdu. Bunun ardından şirket 150 işçiyi işten çıkarmak için başvuruda bulundu. Mitsubishi fabrikasında 1.800 işçi çalışıyor.

Foto: İşçiler Adalet Sarayı önünde

Kaynak Venezuelanalysis.com

Venezüella: İşçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele

Venezüella:”Partiyi yenilemek ve bürokrasiyi ortadan kaldırmak gerekiyor”

Venezüella: İşçi zirvesi devrimin başarı ve sorunlarını tartıştı

Alan Woods – Venezüella seçimleri: Devrime ciddi bir uyarı

Venezüella:”Partiyi yenilemek ve bürokrasiyi ortadan kaldırmak gerekiyor”

Bir Yanıt to “Venezüella: Mitsubishi işçileri işten çıkarmalar ve hükümeti protesto ettiler”

  1. […] Venezüella: Mitsubishi işçileri işten çıkarmalar ve hükümeti protesto ettiler […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: