latin amerikan haber yorum

Raul Castro: Komünist Parti VI Kongresi Nisan 2011’de..

Posted by lahy 10/11/2010

Küba devlet başkanı Raúl Castro,  Küba Komünist Partisi VI.ıncı kongresinin 2011 yılının Nisan ayında yapılacağını açıkladı. Kongre’de yeni ekonomik model ve uygulamaya konan reformlar tartışılarak, ”parti ve devrimin yeni ekonomik ve sosyal politikaları” karara bağlanacak.

Kongre’nin devrimin sosyalist karakterinin ilanının 50 inci yıldönümüne rastladığını söyleyen Raul Castro, yapılacak kongrenin gündeminde ”ekonomik konuların” ve adanın kendi kendine yeterli hale gelmesi için ”mevcut modelin yenilenmesinin” merkezi tartıoşma konuları olacağını söyledi.

KKP’sinin son kongresi 1997 yılında yapılmıştı. Her beş yılda bir yapılması gereken Parti Kongresi 14 yıl sonra gerçekleşecektir.

Raul Castro, uygulamaya konan ekonomik tedbirlerin bütün ülke çapında yaygın bir şekilde tartışmaya açılacağını duyurarak, bütün Kübalılara demokratik  tartışma sürecine katılma çağrısı yaptı. R.Castro, tüm Kübalıları kongreye hazırlanmaya çağırarak, ”devrimciler, liderlik ve halkın çoğunluğu” arasındaki birliğin ” sosyalizmin gelecekte mükemmelleşmesi” için zorunlu olduğunu söyledi.

Kongre’de tartışılmak üzere hazırlanan 32 sayfalık bir broşür Salı gününden itibaren ülke çapında dağıtılıyor.

Raul Castro, bu açıklamayı Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile Küba ve Venezuela arasında imzalanan Birleşik Ortaklık Anlaşması’nın 10. Yıldönümü için pazartesi günü Küba’nın başkentinde yapılan toplantı sırasında yaptı.

Pazar günü TV’de yayınlanan bir konuşma yapan Chavez,  , Küba ve Venezuela arasindaki butunlesme mekanizmasini, tümüyle tamamlayici, comert ve insancil olarak tanimladi; her iki ulkenin de bu bagi, ortak amac olan “insanlara mumkun oldugunca mutluluk, azami seviyede sosyal guvenlik ve siyasal sureklilik sağlama”yi basarmak icin kullandigini belirtti. Chavez, “Biz sosyalistler ve devrimciler arasinda yapıcı, cömertliğe dayanan bir ilişki var. Devrimciler olarak sorumluluk hissediyoruz ve sadece Küba icin degil; çünkü biz bu anlasmalari tum Orta Amerika ve Karayip insanlarına sunduk.” dedi.

kaynak: El Pais, Prensa Latina,BBC

Reklamlar

Bir Yanıt to “Raul Castro: Komünist Parti VI Kongresi Nisan 2011’de..”

  1. ALeyram said

    Elinize sağlık Çok Güzel Bilgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: