latin amerikan haber yorum

Nikaragua-Costa Rica sınır anlaşmazlığında İran ve Google Map konu oldu

Posted by lahy 14/11/2010

Costa Rica ile sınırnı oluşturan  nehir bölgesinde bulunan Calero adasından birliklerini çekmeyi red eden Nikaragua, İnternet devi Google’a bir mektup yollayarak  Calero adası ile ilgili haritalarını değiştirmemesini istedi.  Google yetkililerinden Jeffrey Hardy Nikaragua yetkililerinin mektubunu basına açıkladı.

Nikaragua’nın isteği, bu hafta başlarında daha önce rejime karşı ABD tarafından yürütülen kirli savaş yıllarında kötü bir şöhret edinen ”Komutan Sıfır” lakablı Eden Pastora‘nın yaptığı açıklamalara dayanıyor. Pastora, nehir boyunca Google Map‘ı esas alan çalışmalar yaparak ortak sınırı belirleme operasyonun başında bulunuyor.

Her iki ülke arasındaki uluslararası sınır anlaşmazlığını görüşen Amerikan Devletleri Örgütü(OAS), Nikaragua’nın itirazlarına rağmen her iki devletin de tartışmalı bölgeden askerlerini çekmesini ve her iki ulustan oluşan bir komisyonun bölgeye, 27 Kasım 2010’dan önce gitmesini istedi. (Telesur, 13 Kasım)

Dışişleri Bakanı  Santos,  Google’a yazılan mektup’da  Nikaragua Toprak Çalışmaları Enstitüsü  (INETER) başkanı   Alejandro Rodríguez’in, Costa Rica’nın yaptığı Google’un satellite  haritalarında değişiklik isteminin kabul edilmemesini istedi.

Nikaragua’nın başkan yardımcısı Jaime Morales Carazo, Costa Rica’nın 50 kadar askerin Calero adasından çekilmesi isteğini red etti.

Costa Rica Başkanı Laura Chinchilla , “Bu bir sınır anlaşmazlığı değil, bir ulusun diğerini işgal etmesidir,” dedi.

Google Latin Amerika Halkla İlişkiler Müdürü, her iki ülke arasında sınırın çizilmesinde bir hata bulduklarını belirterek, mümkün olan düzenlemeyi en kısa zamanda yapacaklarını bildirdi ve böyle önemli bir konuda Google haritalarını esas alan Nikaragua’yı eleştirdi.

Google Maps bu hafta İspanya’nın hak iddia ettiği küçük Perejil adasını Fas sınırlarında gösterdiği için İspanya tarafından protesto edildi.  İspanya 2002 yılında anılan adaya askeri birliklerini çıkararak buraya yollanan Fas birliklerinin geri çekilmesini sağlamıştı. Google İspanya sorumlusu ” bir hata yapıldığını ve gerekli düzeltmenin yapılacağını” duyurmuştu. (The Guardian, 11 Kasım; Inside Costa Rica, 7 Kasım)

Google Maps  Israil-Filistin ve  Çin-Hindistan anlaşmazlıklarında da konu olmuştu.

Iranlıların Rolü

İsrail’de çıkan günlük  Ha’aretz gazetesi  Calero adası olayının ” Venezüella, İran ve Nikaragua tarafından planlanan Nikaragua kanalının açılarak Atlantik ile Pasifik okyanuslarının birbiri ile bağlanması ile ilgili olduğunu” yazdı.

Haaretzh, Venezüella Başkanı Hugo Chavez ile Nicaragua Başkanı Daniel Ortega‘nın İran’dan yardım alarak stratejik ve ekonomik olarak önemli bir yere sahip olan Panama Kanalı’na bir alternatif yaratmak istediklerini iddia ediyor.

Ha’aretzh, Batı İstibharat servislerinin Nikaragua’ya yollanan ağır iş makeneleri ve İranlıların Managua’da ki faaliyetlerini yakından izlediğini yazarken, ABD yetkilileri böyle bir plandan haberleri olmadığını söyledi.

2007’de, Chaveza 350 milyon dolar harcanarak Nikaragua’nın Atlantik ve Pasifik okyanusları kıyısında bulunan limanlarının kara yolu ile birleştirileceğini açıklamış; İranlı yetkililer de Atlantik kıyısnda bir liman inşa etme konusunda istekli olduklarını bildirmişlerdi. Ancak, ABD’li yetkililer bu planlardan dolayı bir kaygı duyduklarını açıklamadılar.(Ha’aretz, 11 Kasım)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: