latin amerikan haber yorum

Chavez, Venezüella ile Küba arasında yeni bir ilişki modelinin yaratıldığını belirtti

Posted by lahy 16/11/2010

Karakas, (Prensa Latina):Başkan Hugo Chavez, Pazar günü, Entegre Ortaklık Antlaşmasının 10. yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmasında Venezüella ve Küba’nın iki ülke ve halkları arasında yeni bir ilişki modelinin hayata geçirildiğini dile getirdi.

Chavez, gazetedeki Chavez’den Satırlar köşesindeki “Bolivarcı Asker” başlıklı yazısında, 30 Ekim 2000 tarihinde Kumandan Fidel Castro ve kendisinin imzaladığı antlaşmanın yıl dönümünün 8 Kasım tarihinde Havana’da üst düzey bir katılımla kutlandığını belirtti.

Chavez yazısında, söylem düzeyinde kolay olan bu antlaşmayı, her iki ülkenin halklarının güncel çıkarlarıyla uyum içerisinde sürdürmek için bazı engelleri kaldırmak gerektiğini ifade etti. Günümüze gelindiğinde ise halkların en çok çıkarı olan seçeneğin bu ortaklığın, önümüzdeki 10 yıl boyunca da iki ülkenin devrimlerinin konsolidasyonu doğrultusunda sürdürülmesi olduğunu vurguladı.

Devlet başkanına göre Küba ve Venezüella kendilerine özgü özellikleri, görüşleri ve ayrı amaçları olan ama güçlü ve çok önemli bir kökenden beslenen iki ayrı ülke konumunda bulunuyor.

Chavez yazısında bu ortak kökenin Simon Bolivar ve Jose Marti olduğunun ve ortak duygunun hümanizm, yurtseverlik ve Latin Amerika’ya duyulan bağlılık olduğunun altını çizerken, Kumandan Fidel Castro’nun ise bu mirasın yaşayan ve üstünde cisimleşmiş bir örneği olduğunu özellikle vurguladı.

Bu antlaşma ALBA’nın temelini oluştururken, Küba ve Venezüella’nın entegrasyonun ötesinde yeni bir hedefe yöneldiklerinin, bu hedefin ise kurtarıcılarından onlara miras kalmış tarihi ortaklık ve birlik bayrağının tekrar yükseltilmesi olduğu bilgisini vererek Chavez sözlerini noktaladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: