latin amerikan haber yorum

Haiti’de halk ayaklanıyor, egemen sınıflar kontrolü kayıp etti

Posted by lahy 18/11/2010

Haiti’de, Pazartesi günü başlayan Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerini hedef alan protesto gösterilerinde en az iki kişi öldü, 30 kişi ise yaralandı.

Ölen kişilerden biri, ‘meşru müdafaha’ yaptıklarını iddia eden BM güçleri tarafından vuruldu.Eylemciler, 1.000 kişinin hayatını kaybettiği kolera salgınından barış gücü askerlerini sorumlu tutuyor. Protestolar 100 kişinin hayatını kaybettiği Cap Haiti bölgesinde başladı.  Protestocu halk BM askerlerine taş atıp, yollara barikatlar kurdu.

Ayaklanan Halk kitleleri, yabancı askeri birlikleirn ülkeyi terk etmesini talep ederken, ”Kahrolsun İşbirlikçiler” sloganı ile ülkenin kaderini ABD’nin vereceği kararlara bağlamış olan Haitili hakim sınıflar ile de bir karşılaşma içine giriyorlar.

BBC gibi uluslararası haber kuruluşları ”Bazı Haitililer, ülkede rastlanan kolera virusunun Güney Asya’da rastlanan tipte bir virus olması nedeniyle Nepalli barış gücü askerlerini ülkeye kolera getirmekle suçluyor.” diyerek, Haiti’de her geçen gün daha da güçlenen ”Yardıma Evet, Askeri Birliklere Hayır”  sloganını kullanan halk hareketinin haklı taleplerini ve mücadelelerini bir tarafa atıyorlar. Gerçekte sorun Haiti halkının kendi kaderini tayin ve egemenlik haklarının ABD’nın başını çektiği ‘uluslararası toplum’  tarafından gasp edilmiş olmasıdır.

Haiti’de egemen sınıflar kontrolü kayıp etti

ABD tarafından desteklenen Haiti egemen sınıfları Kasım ayı sonunda yapılacak seçimleri kazanmaktan acizler ve yönetilemez hale gelmiş olan ülkede bir halk ayaklanması ve iktidar değişimi ihtimali her geçen gün artıyor.

İşlevlerini yerine getiremeyen ve bazı gözlemciler tarafından da çökmüş bir devlet olarak nitelenen Haiti’de köylüler, işçiler, öğrenciler, kadınlar içerisinde örgütlenme ivme kazanmış durumdadır.

2004 yıkında Haiti’yi işgal eden Amerikan, Fransız ve Kanada birlikleri başkan Aristide‘yi görevinden alarak Güney Afrika’ya sürgüne yollamıştı.İşgalin ardından kurulan BM askeri gücü (MINUSTAH)’ın komutası Brezilya’ya verildi. Haitililer bu gelişmeyi Brezilya,Arjantin, Uruguay ve Nepal gibi ülkelerin emperyalizmin ”taşaronluğunu” yapması olarak görüyorlar.

Küba’ya 77 km uzaklıkta olan Haiti, aynı zamanda Dominik Cumhuriyeti ve Jamaica’ya da çok yakın olması nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir.Yüzölçümü 30.000 km2’den az olan Haiti’nin nüfusu 10 milyon kişidir.

Haiti’nin gerçek başkanı. Bill Clinton

Demokratik Eylem Komitesi başkanı Henry Boisrolin, La Haine.org’da yayınlanan bir görüşmede, ”Haiti’de devlet başkanı Preval’in ülkeyi yönetmediğini ülkenin gerçek yöneticisinin eski ABD başkanlarından Bill Clinton olduğunu vurguladı:

“Bir kez daha tekrar ediyorum,  Bill Clinton ülkenin gerçek başkanıdır. Clinton üç göreve sahiptir: BM genel sekreteri Ban Ki-moon‘un Haiti’de ki temsilcisi, gerek Obama gerekse de  eski başkan Bush’un ülkeye yapılan Kuzey Amerikan yardımının denetlemesinden sorumlu tayin ettiği kişi ve son olarak da, deprem sonrası kurulan  CIRH (Haiti’nin yeniden İnşası için Komisyon)’un başkanıdır, nerede, ne zaman toplanacağına, neyin inşa edileceğine karar veren Bİll Clinton’dur. Dediğimiz gibi bizler yönetilenler olarak kalıyoruz.” (Las clases dominantes haitianas han perdido el control)

Haiti’de kolera salgını ‘başkentte de yayılıyor’

Haiti: Seçimler ertelenebilir

Haiti’de kolera salgını: 140 kişi öldü

Haiti: Muhalefet seçimleri boykot ediyor

Haiti:BM güçlerine karşı protestolar

Haiti: Kadınlar ve sosyal mücadele

Emperyalizm ve Haiti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: