latin amerikan haber yorum

Raul Castro: ”..ekonomik değişiklikler Fidel’in fikirlerini esas alıyor.”

Posted by lahy 19/11/2010

Fidel ve Raúl.jpgKüba devlet başkanı Raúl Castro,“ başka bir alternatif yok” diyerek, uygulamaya sokulan yeni ekonomik modeli savundu; uygulamaya konan ekonomik değişikliklerin Fidel Castro‘nun fikirlerini esas aldığını vurguladı. (Granma,16 Kasım)

Kübalı yetkililer, bir kaç hafta önce bir milyon işçinin işine son verileceğini, özel sektörün Küba ekonomisine entegre edileceğini, yabancı sermayenin yatırmlarının destekleneceğini ve yiyecek karnelerinin kaldırılacağını duyurmuştu.

Raúl Castro “ ..özellikle vurgulamak istediğim (…) Fidel’in fikirleri yapılan önerilerin her satırında görülebilir” dedi.

Ekonomi ve Planlama Bakanı Marino Murillo, ”ekonomik reformların” değil de ”sosyalist modelin güncellenmesinin”  söz konusu olduğunu belirterek, ”Hiç kimse kamu mülkiyetinden vaz geçeceğimizi düşünmesin” dedi.

Murillo zarar eden kamu kuruluşlarının kapatılacağını belirterek, ” 10 yıl zarar eden bir işletmenin muhafaza edilmesinin söz konusu olmayacağını ve devletin zarar eden işletmelerin giderlerini karşılamayacağını” söyledi..

Fidel Castro ve Küba’nın diğer yöneticilerinin çeşitli kereler Çin örneğinden övgüyle bahs etmiş olması ada da kapitalizmin restorasyonu için adımlar atıldığı şeklideki kaygıları artırdı. Uygulamaya sokulan kapitalist pazar ekonomilerine ait yöntemler genişletilir ve devrimin kazanımı olarak nitelenen alanlarda geriye doğru adımlar atılırken, politik sistemde, işçi demokrasisi, işçi kontrolü ve işçilerin özyönetiminin hayata geçirilmesi yolunda adımlar atılmaması Küba Kömünist Partisi’nin Çin örneğini esas aldığını gösteriyor.

Nisan ayından yapılacak VI. Parti Kongresinde yeni dönemin tedbirleri tartışılarak onaylanacaktır Geçen hafta dağıtılmaya  başlayan  32 sayfalık VI.ıncı Kongre Parti Program Taslağı önümüzdeki üç ay içinde tartışılacaktır.

Raul Catro’nun Granma’da yayınlanan sözleri Fidel Castro tarafından dün üniversite öğrencileri ile yaptığı ve TV tarafından naklen yayınlanan bir toplantıda teyit edildi.  65 yıl önce üniversiteye başlamasını kutlayan öğrencilerle bir araya gelen Fidel Castro, Havana Üniversite’sinde 5 yıl önce yaptığı konuşmadan bölümler okudu: Adada sosyalizmin Kübalıların kendi hataları sonucu ortadan kalkabileceğini  ve yeni bir toplum yaratmak için alınacak tedbirlerden söz etti.

Konuşmasında Marx, Engels ve Lenin’i öven Castro, daha sonra, ” Bugünün ekonomisi 50 ya da 100 yıl önceki gibi, Marx ve Lenin’yaşadığı çağdaki gibi değildir” dedi.

Buradan Küba’da uygulanmaya başlayan yeni ekonomik modele geçen Fidel Castro, sağlanmakta olan sübvansiyonların ve bedava servislerin ”yalnızca temel ve hayati alanlarda muhafaza edileceğini” söyledi.

Fidel Castro, bütün ülkede ”eleştiri ve özeleştiri sürecinin” gerekliliğini vurgulayarak,  ” Yaptığımız hatalar içerisnde em önemlisi birisinin sosyalizmi ya da sosyalizmin nasıl kurulacağını bildiğine inanmaktır,” dedi.

Kaynak: laclase.info ve El Pais ( Fidel Castro da el visto bueno a las reformas económicas de su hermano)

Che Guevara ve kapitalist ekonomik yöntemlerin uygulanması

Özgürlüğün sesi Che GUEVARA

Küba’da kapitalizmin yeniden inşası

Kübada tek seçenek devrimden vazgeçmek olmamalı – Guillermo Almeyra*

Aleida Guevara’ya cevaben: Küba da neler oluyor? – Özlem Barın, David Dessers

José Bell Lara: Neo-Liberalizm Küba’ya Giremeyecek

Küba: Sosyalizm Adı Altında 500 Bin Kamu Emekçisi İşten Çıkarılıyor

Küba: Kapitalizme giden yolları kapamak ve yeni sosyalizme açılmak -Narciso Isa Conde*

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: