latin amerikan haber yorum

20.000 belge, ABD’nin Pinochet darbesine yardımını doğruluyor

Posted by lahy 21/11/2010

Şili gizli tutulan ABD devlet belgelerini teslim aldı; Kissinger diktatör Pinochet ile bir konuşmasında, ” Hükümetinizin başarılı olmasını dileriz. Yardımcı olmak istiyoruz ve çalışmalarınızın önünde engel değiliz,” diyor.

El dictador chileno Augusto Pinochet Ugarte en una foto poco después de derrocar por la fuerza al gobierno de Allende.

20.000’den fazla gizli tutulan belge bugün(17/11), başkent Santiago’da Anılar ve İnsan Hakları Müzesine verildi; belgelerde ABD’nin 1973’de askeri darbe ile iktidarı ele geçiren diktatör Augusto Pinochet’e yardım ettiği görülüyor.

Belgeleri Şili’ye getiren George Washington Üniversitesi Ulusal Arşiv-Şili Belgeleri Projesi direktörü Peter Kornbluh, belgelerin çok açık bir şekilde 11 Eylül 1973 darbesi ve askeri rejime yardım ettiğini gösterdiğini söyledi.

Belgeler arasında, ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger‘in Pinochet ile 1976 yılında yaptığı bir konuşmanın kayıtları da bulunuyor: Kissinger. ” Hükümetinizin başarılı olmasını dileriz. Yardımcı olmak istiyoruz ve çalışmalarınızın önünde engel değiliz.” diyor.Kissinger, Pınochet’den, ” dünyada ki bütün sol grupların bir kurbanı ve en büyük günahı Komünistleşen bir hükümeti devirmekten başka birşey değil” şeklinde bahs ediyor.

Kornbluh’a göre,  Kissinger ” 1970-1973 yılları arasında Salvador Allende hükümeti’ni devirme planlarının baş mimarı idi’.

Şili’de askeri diktatörlük dönemi hakkında kitaplar yazan  Kornbluh, – son kitapı  The Pinochet File: A Declassified Dossier on Atrocity and Accountability, idi,  Şili’ye teslim edilen 24.000 belgenin üzerindeki gizlilik kaydının ordatan kalkması için önemliş bir rol oynadı. Belgelerden 2.000’i CIA’ye ait. Bu belgelerde CIA’nin 1971’den itibaren Salvador Allende’nin devrilmesi için çalışmalar yaptığı açıklanıyor..

Belgeler arasında Kissinger Pinochet ve  gizli servis polis  (DINA) şefi Manuel Contreras ile yaptığı konuşmalarda var

Kornbluh, bu belgelerin halen sürmekte olan insan hakları ihlalleri ilgili davalara ve darbenin tarihsel olarak doğru bir şekilde yargılanmasına yardımcı olacağına  ve gelecek kuşakları eğiteceğine inandığını söyledi.  Kornbluh ayrıca, hükümetleri açık ve saydam olmaya ve bu türden arşivleri halka açmaya çağırdı.

Kaynak: PUBLICO.ES / EFE SANTIAGO DE CHILE

Foto: Diktatör  Augusto Pinochet Ugarte Allende Hükümetini devirdikten kısa bir süre sonra çekilen bir fotografında.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: