latin amerikan haber yorum

Britanyalı Akademisyenler:Dr Miguel Angel Beltran serbest bırakılsın!

Posted by lahy 23/11/2010

Britanyalı akademisyenler Kolombiyalı politik tutuklu Dr Miguel Angel Beltran’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı

Sayıları bini geçen Britanyalı akademisyenler Kolombiya devlet başkanı Santos’a verilmek üzere bir bildiryi imzalayarak hiç bir suçtan hüküm giymeden Mayıs 2009’dan beri tutuklu bulanan Kolombiyalı akademisyen Dr Miguel Angel Beltran’ın hemen serbest bırakılmasını talep etti.

Bildiriyi imzalayanlar arasında Nobel ödüllü Profesör Sir Richard Roberts, 100’den fazla kıdemli üniversite hocası ve Latin Amerika uzmanları var.

Bildiride, Dr Beltran “ herhangi bir suçtan dolayı değil politik fikirlerinden dolayı hapistedir” ve “ susmasını sağlamak için özgürlüğü elinden alındı” denilerek, sayıları 5.000’i geçen Kolombiyalı politik tutukluların insan haklarının ihlal edildiği vurgulanıyor.

Dr Miguel Angel Beltran Villegas

Meksika’da yaşayan Kolombiyalı Akademisyen Dr Miguel Angel Beltran Villegas, 22 Mayıs 2009’da Kolombiya hükümeti’nin isteği üzerine tutuklanarak Kolombiya’ya iade edildi.

İadesinin ardından Bogoto’da çıkarıldığı mahkeme de ”isyan” ve ”terörizm amaçlı kriminal faaliyetlerde bulunmak” şuçlamasıyla tutuklandı.

O tarihten beri mahkemeye çıkarılmadan tutukludur.

Dr Beltran, gerek meslektaşları gerekse de öğrencileri tarafından sevilen ve saygı duyulan bir akademisyendir. Tutuklanmadan önce Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde PHd sonrası araştırmalar yapıyordu.

Dr Beltran’ın Kolombiya’da ki savaş ve politik sorunlar üzerine yazdığı yazılar nedeniyle tutuklandığına inanılıyor.

Kolombiyalı yetkililer Dr Beltran’ın FARC’ın önemli bir üyesi olduğunu, ideolojik amaçlı gerillaları destekleyen çalışmalar yaptığını iddia ediyor. Ayrıca akademik çalışmaları vasıtasıyla FARC adına öğrencileri örgütlemek ve mali yardım sağlamakla suçlanıyor. Kolombiya otoriteleri suçlamalarına dayanak teşlik eden herhangi bir delil sunmadılar. Dr.Beltran’ın isminin 2008’de Ekvador’da öldürülen FARC komutanlarından Raul Reyes’in dizüstü bilgisayarında bulunduğu şeklindeki açıklama ise İnterpol tarafından yalanlandı.

Başkan Santos’a yollanan bildirinin tam metni ve imzalayanların listesi: UCU website (ingilizce).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: