latin amerikan haber yorum

‘Katiller Okulu’ lanetlendi

Posted by lahy 24/11/2010

GEORGIA (22.11.2010)- Latin Amerika’daki halk karşıtı, kanlı darbelerin mimarlarını yetiştiren kontrgerilla eğitim merkezi Amerika Okulları 21. kez lanetlendi. Okul çevresinde yapılan eylemlere binlerce ABD’li katıldı, 22 kişi gözaltına alındı. MHP’nin asker kökenli kurucularından faşist Alparslan Türkeş de bu okulun mezunlarından.

ABD’nin Georgia eyaletinde binlerce ABD’li her yıl olduğu gibi Latin Amerika askeri yöneticilerini işkence ve katliamlar konusunda eğiten, Pentagon’a bağlı Amerika Okulları önünde protesto gösterisi düzenledi.

Eyleme müdahale eden polis okulun bulunduğu bölgeye girmek isteyen eylemcilerden 22’sini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında 78 yaşlarında olan iki eylemcinin de bulunduğu belirtildi. Eyalet yasalarına göre eylemcilere 6 ay hapis cezası (5 bin 500 dolar kefalet) verilebilir.

Obama ile militarizasyon hızlandı

SOA İzleme Örgütü temsilcilerinden Hendrik Voss, “Obama’nın göreve gelmesiyle Latin Amerika’ya yönelik politikaların değişeceğine dair umutlar vardı. Ama göreve başladığından beri Latin Amerika’nın militarizasyonu hızlandı” diye belirtti.

Eyleme 7 yıldır katılan Lisa Porter New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, “İşkencenin yanlış olduğuna inanıyorum ve bunu tolare edemem” diye konuştu.

Cumartesi günü de bir grup eylemci, “Dur: Bu SOA’ya giden yolun sonu” pankartıyla bir eylem düzenledi.

İşkence eğitim merkezi, 10 yıl önce eylemlerin denk geldiği hafta sonunda gezi turları düzenlemeye başladı ve ismini Güvenlik İşbirliği İçin Batı Yarım Küre Enstitüsü olarak değiştirdi. Yıllarca Latin Amerikayı kana bulayan darbecileri yetiştiren okulun şimdilerde askeri istihbarat ve psikolojik savaş konusunda eğitim verdiği belirtiliyor.

Eylemler 1989 Kasım’ında, El Salvador’da ABD Kongresinin talimatıyla, 8 kişinin Amerika Okulları mezunları tarafından öldürülmesiyle başlamıştı.

Cuntacı eğitim merkezi; SOA

Doğrudan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı olan Amerika Okulları (SOA) 1940’ların ortalarında ilk olarak Panama’da kuruldu. O yıllardaki adı Latin Amerika Eğitim Merkezi olan okulun amacı asi kıtadaki antiemperyalist dalgalanmaları bastırmak, halkçı hükümetleri darbeyle devirmekti. Bu temel işlevini günümüze kadar sürdüren okul, 1963’te Amerika Okulları adını aldı.

İşkence ve katliam okulunun mezunları arasında Latin Amerikanın birçok ülkesinde kanlı darbeler örgütlemiş isimler bulunuyor: Bolivyalı Hugo Banzer Suarez ve Luis Arce Gomez, Guatemalalı Efrain Rios Montt ve Hector Gramajo, Kolombiyalı Hernan Jose Guzman Rodriguez, Arjantinli Roberto Viola ve Leopoldo Galtieri, Şilili Raul Itturriaga, Perulu Juan Velasco Alvarado, Haitili Raoul Cedras, Panamalı Manuel Noriega ve Omar Torrijos, Ekvadorlu Guillermo Rodriguez.

ABD destekli darbeye sahne olan son Latin Amerika ülkesi Honduras’ın Genel Kurmay Başkanı Romeo Vasquez Velasquez de bu okulda eğitim almıştı.

Türkeş de o okulun öğrencisi

Amerikan okullarında yetişenlerden biri de Alpaslan Türkeş.

Alpaslan Türkeş 1948 yılında 16 kişilik bir grupla Amerikan Kara Harp Akademisi’ne gönderiliyor. Burada 2.5 sene kalıyor. Georgia Eyaleti’ndeki Piyade Okulunda “gayri nizami harp, gerillaya karşı mücadele ve gerilla savaşları” konularında eğitim alıyor.

Türkeş bu dönemi şöyle anlatıyor:

“16 Türk Subayı, Amerika’ya gönderildik. Burada, İngilizce tabiriyle: Oriyantasyon (Yönlendirme) Kursu’na tabi tutulduk. Canas Eyaletinde 2 Amerikan Kara Harp Akademisi’nde eğitim gördük. Missouri Nehrinin kıyısında güzel bir kasabaya yerleştik. Önce İngilizce kursları verdiler. Ardından arazi değerlendirmesi ve hava fotoğraflarının okunması konusunda eğitim gördük.

Aramızda, Güney Amerikalı Subaylar da vardı. Bolivya’dan, Şili’den, Arjantin’den gelen subaylarla birlikte kurs gördük. Ardından, Georgia Eyaleti’nde bulunan Amerikan Piyade Okulu’na gönderildim.”

Amerika’daki staj dönemi bittikten sonra Türkiye’ye dönen Türkeş, Gelibolu’daki askeri birlikte görevini sürdürür. Kısa bir süre sonra, kendisinin deyimiyle “Çankırı Gerilla Okulu’na Gerilla Öğretmeni” olarak tayini çıkar. Yüzbaşı rütbesinde iki buçuk yıl orada kalır.

1960’ta ise 27 Mayıs’ın darbeci subayları arasında yerini alır. (ETHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: