latin amerikan haber yorum

Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü

Posted by lahy 25/11/2010

Mérida, –  Onbinlerce üniversite öğrencisi başkent Karakas’da üniversite öğrencileri gününü kutlamak ve  Ulusal Meclis’in üniversite düzeyinde eğitimi düzenleyen yeni yasayı çıkarması için yürüdü.

Öğrenciler Venezüella Bolivarcı Üniversite’den Başkanlık sarayına yürüdü; burada Hugo Chavez, Eğitim Bakanı  Edgardo Ramirez ve diğer hükümet üyeleri yürüyüşe katıldı; Chávez öğrencilerin farklılıkların ötesine bakarak, Bolivarcı devrimin savunusu için birleşik bir öğrenci hareketi kurması çağrısında bulundu.

Yürüyüşe katılanlar,  Chavez hükümeti öncesi ve sonrası kurulan kamu üniversitelerinde öğretim gören öğrencilerdi.

Öğrenci liderlerinden Kevin Ávila, “Venezüellalı öğrenciler dünyada temsil ettikleri yer için gurur duymalıdır…. Bugün, Venezüellalı öğrenciler, üniversiteyi değişime uğratan, ülkenin kalkınması görevini üstlenen üniversitelere ihtiyacımız olduğunu biliyor” dedi.

Resmi rakamlara göre iki milyon Venezüeallalı üniversitelerde öğretim görüyor Latin Amerika’da  üniversitelerde öğretim gören yetişkin sayısının en yüksek olduğu ikinci ülke Venezüella, birinci sırada ise Küba yer alıyor.

Avila, daha önceki hükümetler altında, “ öğrenciler baskı-zulüm, işkence gördü, ortadan kayboldu….Bu olayları artık meydana gelmiyor- şimdi bizimle birlikte yürüyen bir başkanımız var…ve başkan devrimci öğrencilerin ve Venezüellalı öğrencilerin sorunlarını anlıyor.” dedi.

Öğrencilerin talep ettiği yeni yasa altında, ulusal düzeyde üniversitelerde karar alma mekanizması demokratize edilecek, akademik programların karakteri, araştırmalar ve kaynakların dağıtımına öğrenciler, çalışanlar ve yurttaşlar tarafından birlikte karar verilecektir. Ayrıca, üniversiteler bütün gelir ve giderlerini açıklayarak kamu denetimine tabii olacaklardır.

Başkan Chavez, 2011’de yapılacak ulusal öğrenciler Konferansına katılıp katılmayacağı sorulduğu zaman ” bir koşulla..birlik,birlik, birlik’,’ dedi.

Chavez, ayrıca, “ Öğrencilerin birliğinin politik partilerin, PSUV ve PCP’nin çok daha ötesine giden yurtsever bir bloğun kurulmasına yardımcı olmasını istiyorum.…  sosyalist, yurtsever, Bolivarcı ve anti emperyalist bloğa herkes davetlidir…….12 yıldır iktidardayız, 12 yıl daha iktidarda kalmak için planlarımız var, toplam 24 yıl ediyor, 12 daha 36 yıl ve 12 yıl daha 48 yıl….Ne olursa olsun, Venezüella’da burjuvazi hiç bir zaman iktidara geri dönemeyecek.” dedi.

Venezüella Merkez Üniversitesi (UCV)’de ki anti Chavezci öğrencilerde gelecek Pazar günü, öğrencileri,  ” Venezüella’nın savunusu” için yürüyerek hükümet’in yakın zaman içinde yaptığı ulusallaştırmalar ve konut sektöründe ki  müdahalelerini protesto etmeye çağırdı. UCV öğrencilerinden José Luis Betancourt salı günü Globovision‘a, Pazar günü, “ adil bir üniversite bütçesi, öğretim üyeleri ve işçilere yapılmayan ödemelerin yapılması, alt yapıdaki hataların düzeltilmesi, yemek salonları ve ulaşımda ki eksikliklerin giderilmesi için bir protesto günü olacaktır,” dedi.

Her yıl 21 Kasım Venezüealla’da üniversite öğrencileri günü olarak kutlanıyor. 21 Kasım 1957’de UCV’dde düzenlenen bir konferansa müdahale eden öğrenciler diktatör Marcos Pérez Jiménez yönetimini protesto etmişlerdi. Öğrencilerin bu eylemi Jimenez döneminin sonunun başlangıçı olarak görülüyor.  1958’de hükümet bir kararname yayınlayarak 21 Kasım’ı öğrenciler günü olarak ilan etmiş idi.

Kaynak: JUAN REARDON – VENEZUELANALYSIS.COM

Reklamlar

4 Yanıt to “Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü”

  1. […] benim için bir okul idi.''Komutan Markos: “ Şimdi Latin Amerika'nın Zamanı ''Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdüBrezílyalı mimar Oscar Niemeyer son eserine imzasını attıChe Kübayı bir daha terk ediyor – […]

  2. […] Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü […]

  3. […] Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü […]

  4. […] Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: