latin amerikan haber yorum

Rio de Janeiro: gecekondulara polis baskınlarında en az 23 ölü

Posted by lahy 26/11/2010

Favela’lara (gecekondu) yapılan baskınlarda çıkan çatışmalarda en az 23 kişi öldü.

Policemen patrol slum in Rio de JaneiroBrezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde 4 gündür süren polis ve çete üyeleri arasında ki  silahlı çatışmalarda en az 14 kişi öldü; kurbanlardan biri evinde internette sürf yaparken vurulan 14 yaşında bir genç kız.

Ölüm olayları polisin gecekondu bölgelerine düzenlediği baskınlar sırasında meydana geldi. Polis, favelelarda üstlenen uyuşturucu çetelerini hedef aldığını iddia ediyor.

Polis ve sürücülere karşı gerçekleştirilen bir dizi saldırı sonrasında,  ağır silahlarla donatılmış polis birlikleri helikopter ve zırhlı silahlar eşliğinde operasyonlara başladı.

17.500 polisin katıldığı baskınlar sırasında, pazar gününden bu yana  150 kişi tutuklanırken en azından 23 kişi öldü; yaralılar arasında iki polis ve 81 yaşında bir erkek de var.

Polis komutanlarından Lima Castro, ” bu savaşı biz başlatmadık ancak kazanan taraf olacağız” dedi.

En az 20 favelaya karşı düzenlenen baskınlar sırasında çeteler tarafından  30 otobüs ve araçların yakıldığı bildiriliyor.

Saldırıların Rio’nın en eski ve güçlü çetesi olan Kızıl Komuta tarafından favelaların ele geçirilmesi için devletin giriştiği operasyonlara tepki olarak düzenlendiği iddia ediliyor. Eski polislerinde üyesi olduğu paramilitari grupları destekleyen devlet favelaları pasifize etmeyi ve çete üyelerini kovmayı deniyor. Paramilitari gruplar şiddet kullanarak  gecekondu bölgelerini kontrol altına almaya çalışıyorlar.

Uyuşturucu çetelerine karşı savaş açtığını ilan eden Brezilya güvenlik güçleri 2014’de düzenlenecek  Dünya futbol kupası ve 2016’da düzenlenecek Olimpiyatlar öncesinde gecekondu bölgelerini kontrol altına almak için operasyonlar düzenliyor, bu operasyonlar sonucu favela halkı terörize edilmiş durumdadır.

Daha önce ki yıllarda, Papa Jan Paul’un Rio’yu ziyareti sırasında temizleme operasyonuna girişen Elit Birlikler (BOPE) Papa’nın ziyaret edeceği patriyarkın evine yakın bölgede 30 kişiyi öldürmüştü.

Rio polisi yolsuzluklara karışması, şiddete başvurması ve  gereksiz silah kullanımı ile karakterize edilen kötü bir şöhrete sahiptir.

Salı günü düzenlenen operasyonlar sonrasında Kızıl Komuta’nın merkezi olarak nitelenen Complexo da Penha bölgesinde çatışmalar yaşandı.

Çarşamba  gecesi de  süren çatışmalar şehirde sahil bölgesi ve alışveriş merkezlerine saldırı düzenleneceği şeklinde dedikodular nedeniyle paniğe yol açtı.

Rio Valisi Sérgio Cabral, ” Gecekondu bölgelerini ele geçirme politikamızı sürdüreceğiz, bunlar çaresizlik sonucu girişilen eylemlerdir” dedi.

Favelelarda Yaşam ve Cinayetler

Rio de Janeiro faveleları dağlık bölgeler ve tepelerde kurulu; şehirde çalışan işçilerin yoğun olarak yaşadığı alanlardır. Favelelar ve varlıklı kesimlerin yaşadığı kapalı yerleşim birimleri ve lüks hoteller bir çok yerde içiçe geçiyor. Bu bölgelere genelde yatırım yapmayan devlet son yıllarda çevreyi koruma bahanesi ile gecekondular ile orta sınıf mahalleler arasında duvarlar örmeye başladı. Dona Marta, Rocinho ve şehrin güneyindeki favelaları orata sınıfın yaşadığı bloklardan ayırmak için yapılan duvarlar sınıflar arasındaki farkılıkların bir simgesi.

Favelelarda yaşam tehlikeli; Complejo del Alemao favelası ”Gaza şeriti” olarak adlandırılıyor. STD, Rio de Paz’ın bildirdiğine göre 2007 Eylül ve  Eylül 2009 arasında çıkan 15 milyon nufüslu şehirde çıkan çatışmalarda 20.000 kişi yaşamını kayıp etti.

Resmi rakamlara göre, 16.310 kişi öldü, bunlardan 3272’si polis ile çıkan çatışmalarda öldürüldü.589 kişi soygunlarda ölürken, 84 polis memuru da çatışmalarda öldürüldü.

Rio’nun  organize çeteleri 1964 askeri rejimi sırasında politik tutuklular ile adi tutukluların bir arada hapis edilmesi sonucu doğdu. Askeri rejim politik tutukluları kriminallerle birarada tutarak yıldırmayı denedi, ancak, politik tutuklulardan dayanışma ve organizasyonu öğrenen adi suçlular favelelarda devlete karşı sistemli bir şekilde örgütlendi ve silahlandı. Favelalarda güveliğin sağlanmasında hastalara yardıma kadar bir çok alanda çeteler öne çıktılar.

İlerleyen yıllarda Kızıl Komuta gibi örgütler (günümüzde Rio’da üç çete örgütlenmesi bulunuyor: Kızıl Komuta, Üçüncü Komutanlık ve Arkadaşların Arkadaşları) uyuşturucu ticaretini  disiplinli bir şekilde örgütlediler. Bu örgütler herhangi bir eğitim görmeyen ve iş bulma olanaklarına sahip olmayan binlerce genç için yaşamlarının zorunlu bir parçası haline geldiler.

Devletin desteklediği paramilitari gruplar gecekondu bölgelerini ele geçirerek, halktan koruma parası adı altında haraç topluyorlar; polis bu grupların işlediği suçları ve cinayetleri görmezden geliyor.  Paramilitari gruplar ile uyuşturucu trafiğinin azalması sonucu gelirleri azalan polisler ve gecekondu bölgelerinde ki oyları ele geçirmeye çalışan politikacılar arasında bağlar olduğu biliniyor.

Brezilya’nın eski güvenlik sekreterleirnden Luiz Eduardo Soares, ” Rio’da uyuşturucu trafiği büyük bir problem idi. Bugün azaldı ve bunun yerini paramilitari gruplar aldı ve bu grupları kimse tehlike görmüyor” dedi. Adalet Birlikleri ya da Komutan Chico Bala isimli paramilitari gruplar, genellikle Rio’nun doğusundaki 200 favelayı kontrol altında tutuyorlar. Paramilitari grup liderleri kendilerine Batman, Superman gibi Holyywood filmlerdem alınma takma adlar veriyorlar.

Kaynak: El Pais, El Publico ve The Guardian

Reklamlar

Bir Yanıt to “Rio de Janeiro: gecekondulara polis baskınlarında en az 23 ölü”

  1. […] Rio de Janeiro: gecekondulara polis baskınlarında en az 23 ölü […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: