latin amerikan haber yorum

Margarita Zapata: ”Şimdi sosyal bir devrimin zamanı”

Posted by lahy 28/11/2010

Gözlerinde dedesi Emiliano Zapata’nın. derin bakışları var. Meksika Devrimi’nin (1910-1917) en meşhur generalinin ruhu halen yaşıyor ve yalnızca onun torunu Margarita Zapata’da değil. Tarım reformu talebi hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilmedi. Bu Cumartesi, diktatör Porfirio Díaz ‘ı deviren ayaklanmanın yüzüncü yıldönümü doluyor, ancak Meksika’nın ana problemlerinin kökeninde Meksikalıların üçte birinin yaşadığı kırlardaki halen süren kriz vardır. Kırsal bölgelerde yaşayan halk fakirlik seviyesinin altında yaşayan nüfusun yüzde 45’i içindedir, günümüzde Zapata Vakfı’nın başkanı olan savaşçının torunu bu gerçekliğe işaret etti

“Dedemin Meksika’ya en büyük katkısı tarım reformudur”

Emiliano Zapata Meksika’da nasıl bir yere sahiptir?

Devrimin bir temsilcisidir, Özgürlük,demokrasi ve halkın toprak sahibi olmasını savunmak için hayatını feda etmekten kaçınmayan biridir. Sağdan gelen iftiralara uğramasına rağmen hiçbir zaman yolsuzluk ile suçlanmadı.Pancho Villa, ile birlikte Başkanlık Sarayına geldiğinde fotograf çektirmek için bile başkanlık sandalyesine oturmak istemedi. İkiyüzlü değildi, göründüğü gibiydi.

Ailesine de aynı mesajı mı verdi?

“Günümüzde köylüler göç etmek için topraklarını satmak zorundalar”

Babaannem Miliano’ya ihanet etmedi çünkü, o her zaman 28 kadından 28 çocuğu olduğunu biliyordu ancak hiç bir zaman saygısızlık göstermedi. Destekleyici ve sevgi dolu bir ailenin mücadele içinde onu gerçekten güçlü kıldığını söylüyordu. Gerçekte, Zapata’nın gülümseyen bir tek fotografının olmasına rağmen, babaannem bu gülümsemenin yüzünü aydınlattığını ve  istediği  heryere ulaşan bir karizması olduğunu söylerdi. Yalnızca inançlarında son derece ciddi idi ve bakışları kendi birliklerine bile korku salıyordu. Ancak büyük bir sadakat, doğruluk ve arkadaşlık kavramına sahip idi ve ihaneti hiç bir zaman bağışlamazdı. Zapata’dan bana  kalan dürüstlüğün bir aşığı olmakdır.

Zapata çapkın olduğu gibi bir şöhrete sahipti, ancak komutanlığını yaptığı Güney Ordusun saflarında kadınlara yer veren tek ordu idi. Birleşmiş Milletler için cinsiyetle ilgilikjonularda danışmanlık yapan biri olarak bu bilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geleceği gören biriydi. Genelde kadınlara karşı büyük bir saygısı vardı.  Büyük bir kalbi vardı ve çok geniş idi(gülümsüyor) ancak cinselliğin ötesinden söz ediyorum., kadın albay ve generallere sahip tek ordu idi, o devirde başka ordularda böyle bir bir şey söz konusu olmadı.

” Fikirlerden kaynaklanan temelinde eğitim olan  sosyal bir devrime ihtiyacımız var”

Zapata’nın Meksika Devrimi’ne en büyük katkısı neydi?

Yüzyıl önce Meksika devrimine en büyük katkısı ve bugüne değin, tarım reformu Plan de Ayala‘ dır. Temel hatları halen yürürlükte bulunan 1917 Anayasasın da içine alınmasına rağmen gerçekte hiçbir zaman hayata geçirilmedi.  Halen büyük latifundios’lara sahibiz. Bunun yanısıra tek bir ürüne bağımlılığa karşı idi çünkü kendine yeterli olmamamız gerektiğini söylermiş. Ve bugün vardığımız noktada yüzyıl öncesine nazaran gıda üzerinde daha az bir egemenliğe sahibiz.  Değişik hükümetler köylüleri iflasa sürüklemek için herşeyi yaptılar, ABD ile serbest ticaret anlaşması imzalandıktan sonra bu süreç daha da hızlandı.

O zaman onun ideallerinin halen geçerli olduğunu söyleyebilrimiyiz?

Her zamankinden daha fazla.  Köylülük günümüzde daha da kötü bir durumdadır, Bununda ötesinde toprak reformundan faydalanan köylüler göç etmek için tarlalarını sattıktan sonra. fakirlik içine düştüler.    ABD’de  11 milyon Meksikalı var ve Başkan Vicente Fox (2001-2006) döneminde beş milyon daha iyi fırsatlar peşinde ülkeyi terk ettiler.  Başka bir problemde alternatiflerin yokluğunda organize suç çetelerine katılmalarıdır. Ne öğretim görme ne de çalışma imkanları olmadığı için, ‘ne-ne’ciler olarak adlandırılan  6 milyon gençin önünde nasıl bir gelecek vardır?

O zaman başka bir devrime mi ihtiyaç var?

Evet, sosyal bir devrim ve eğitimi, fikirleri esas alan bir devrime ihtiyacımız var. 40 milyondan fazla fakiri tüketen en büyük problemlerimiz olan yoksulluğu,  suçları, yasalardan muafiyeti ve yolsuzlukları sona erdirmemiz gerekiyor.

Kaynak: El Publico.es

Reklamlar

Bir Yanıt to “Margarita Zapata: ”Şimdi sosyal bir devrimin zamanı””

  1. […] Margarita Zapata: ”Şimdi sosyal bir devrimin zamanı” […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: