latin amerikan haber yorum

ABD belgeleri: Kübalı ajanlar doğrudan Chavez’e rapor veriyor

Posted by lahy 01/12/2010

Wikileaks tarafından açıklanmaya başlayan ABD diplomatik belgelerinde, Kübalı istibharatcıların Venezüella’da yoğun bir şekide faaliyet gösterdiği ve yerel güvenlik kuvvetlerini atlayarak doğrudan başkan Hugo Chavez’e rapor verdikleri iddia ediliyor.

Venezüella ordusu ülkenin kurumları içerisinde ”en az Kübalılaşmış” kurum olarak niteleniyor.

Kübalı gizli servis uzmanlarının ülkede bir dizi alanda faaliyetler gösterdikleri, önemli opeasyonları yönettikleri belirtiliyor. Göçmenlik servisinde çalışan Kübalılara dikkat çeken yazıda yüzlerce kişiye, gizli servis operasyonlarında yer almaları için  Kolombiya vatandaşları olarak Venezüella’da vatandaşlık  verildiği iddia ediliyor.

ABD Büyükelçiliği Chavez öncesi dönemde nufüsun yüzde 65’inin ABD hakkında olumlu düşündüğünü, Chavez döeminde aynı rakamın yüzde 30’a düştüğünü bildirerek halkın gözünde imajlarını düzeltebimek için kaynak talep ediyor.

Havana’da ki ABD büyükelçiliği, 2009 yılında,  ”Küba gizli servisinin çok profesyonel ve etkili” olduğunu vurgulayarak, gizli servisin muhaliflerin saflarına sızdığını ve muhaliflerin ”teröristler” olarak takip altında tutulduğunu belirtiyor.  Küba yasalarına göre ABD’den para yardımı  alınmasının ‘terörizm” olarak görüldüğü belirtiliyor.  Elçilik ayrıca, Küba güvenlik servislerinin hemen hemen tüm muhalif grupların içine sızdığına ve hükümetin izni ya da göz yumması olmaksızın hiçbir protesto gösterisinin yapılamayacağına inanıyor.

Elçiliğin Chavez’in 1984-1993 arasında nikahsız eşi ve politik yoldaşı olan fakat daha sonradan muhalefet saflarına geçen Herma Marksmen ile 2004 yılında yaptığı görüşmesinde, Marksmen’in muhalefetin Chavez’i bir deli olarak nitelemesini eleştirerek, Chavez’in kararlı biri olduğunu ve yalnızca bir komünist olan erkek kardeşi Adan ve Fidel Castro’ya güvendiğini söylediği belirtiliyor. Elçilik Chavez’in kimseye güvenmemesinin politik projelerini sekteye uğratabileceğini not ediyor.

28 Ocak 2010 tarihli bir belgede Kübalılar tarafından yönetilen bir grubun Venezüella da ki ABD misyonlarıni teknik ve kişisel ilişkiler kurmak gibi yönetemlerle hedef aldığı yazılıyor. ABD’li  çalışanlar yerel elçilik memurlarının önünde gizlilik teşkil eden hiç bir konuda konuşmuyorlar.

Belgelerde Venezüella’da çalışan Kübalı sayısı, 30.000’den fazlası sağlık personeli olmak üzere 40.000 olarak veriliyor.

kaynak: Espías cubanos actúan por libre en Venezuela y despachan con Chávez

Wikileaks: ABD, Hugo Chavez’i tecrit etmeye calışıyor

Reklamlar

2 Yanıt to “ABD belgeleri: Kübalı ajanlar doğrudan Chavez’e rapor veriyor”

  1. […] ABD belgeleri: Kübalı ajanlar doğrudan Chavez’e rapor veriyor […]

  2. […] ABD belgeleri: Kübalı ajanlar doğrudan Chavez’e rapor veriyor […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: