latin amerikan haber yorum

Wikileaks: ABD’nin Honduras darbesinde ki rolü

Posted by lahy 01/12/2010

Darbeyle devrilen Honduras devlet başkanı Manuel (Mel) Zelaya sürgünde bulunduğu Dominik Cumhuriyet’inden bir açıklama yaparak, Wikileaks tarafından açıklanan belgelerin ABD hükümeti’nin  28 Haziran 2009 darbesini bildiğini gösterdiğini söyledi.

Honduras ABD büyükelçisi Hugo Llorens, darbeden 4 gün önce yolladığı bir mesajda “ Elçiliğin görüşü ordu, Yüksek Mahkeme ve Ulusal Meclis’in işbirliği yaparak, 28 Haziran’da yürütme koluna karşı yasadışı ve anayasayı ihlal eden bir darbe düzenliyor,”  diye yazdı.

TEGUCIGALPA – Eski devlet başkanı Mel Zelaya, Pazartesi günü bir açıklama yaparak, Wkikileaks tarafından yayınlanan belgelerin ABD’nin kendi hükümetine karşı düzenlenen Haziran 2009’da darbesinde ki rolünü belgelediğini söyledi.

ABD büyükelçisi Hugo Llorens, darbeden 4 gün önce yolladığı bir mesajda “ Elçiliğin görüşü,  ordu, Yüksek Mahkeme ve Ulusal Meclis’in işbirliği yaparak, 28 Haziran’da yürütme koluna karşı yasadışı ve anayasayı ihlal eden bir darbe düzenliyor,” şeklinde diye yazdı.

”Zelaya’ya karşı dava’nın dayanakları ne olursa olsun, ordu tarafından görevden alınması açıkca yasadışı, ve Kongre sözcüsü Roberto Micheletti’nin ”geçici başkanlığa” terfisi de tümüyle illegaldir” diye yazıyor.

Zelaya, bir Kurucu meclis kurularak 1980’lerde askeri yönetimler tarafından hazırlanan anayasanın değiştirilmesinin oya konmasından saatler önce yapılan bir darbe ile görevinden alınmış idi.

Honduras Kongresi, Anayasa Mahkemesi, ordu ve polis güçleri, politik partiler bağlayıcı olmayan halk oylamasının yasadışı olduğunu iddia etmişlerdi.

Llorens, ayrıca, “ Darbenin en sıkı yasal savunucuları dahi  tartışmalarında, Zelaya’ya aft edilen suçların nasıl olupta onu geceleyin yatağından çıkararak  Costa Rica’ya yollamayı doğrulayan entellektüel açıklamayı yapmak konusunda başarısız kaldılar” diyor.

Zelaya  Wikileaks belgelerinin ABD’nin darbeden kelimenin her anlamında haberli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Eski devlet başkanı ayrıca, “Bu belge ABD’yi zan altına alıyor…suçu bilmesine rağmen, doğruladı ve suçluları destekledi.” dedi.

Zelaya’nın iktidardan alınmasını eleştirmesine rağmen ABD, Honduras’a yapılan yardımları kesmedi; Kasım 2009’da düşük katılım ve yoğun baskı altında darbeciler tarafından yapılan seçimleri destekledi ve yeni Honduras hükümet’inin tanınması için açıkca lobi yaptı. Brezilya dahil Bir çok Latin Amerika ülkesi darbeci Porfirio Lobo rejimini ABD baskısına rağmen tanımayı red ettiler. (EFE)
Reklamlar

2 Yanıt to “Wikileaks: ABD’nin Honduras darbesinde ki rolü”

  1. […] Wikileaks: ABD’nin Honduras darbesinde ki rolü […]

  2. […] Wikileaks: ABD’nin Honduras darbesinde ki rolü […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: