latin amerikan haber yorum

Venezüella:ABD, askeri hegemonisini sürdürmek için Kore uzlaşmazlığını kışkırtıyor

Posted by lahy 02/12/2010

James Suggett – Venezuelanalysis.com

Mérida, (Venezuelanalysis.com) – Bu hafta yayınlanan bir resmi açıklamada Venezüella hükümeti, ABD’yi, bölgede kendi çıkarlarını korumak için  Kuzey ve Güney Kore arasında halen sürmekte olan gerginliği körüklemekle suçladı.

Başkan Hugo Chavez, Kore hakkındaki bu açıklamayı, PSUV‘un TV’de yayınlanan bir toplantısı sırasında okudu.

”Venezüella Hükümeti, bir zamandır,  Kore  yarımadasında olayların kışkırtılacağı şeklinde bir politik planın mevcutiyeti konusunda uyarılarda bulunuyordu…  bölgede emperyalist militari hegemonyanın sürdürülmesi için stratejinin bir parçası olarak.”

“Barış yanlısı olan ülkeler için, ABD’nin aşırı sağ kesimlerinin önceden planlanan eylemlerini mahküm etmek elzem bir gerekliliktir, ülkenin Pentagon, Hükümet, CIA gibi bazı özel kurumlar vasıtasıyla,  çok iyi  bakılan askeri endüstiriyel kompleksin faaliyetlerine devam etmesini sağlamak için  kürenin değişik bölgelerinde istikrarsızlar yaratılmaktadır ” dendi.

Venezüella Hükümeti, ayrıca, ”Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti  ve Güney Kore Cumhuriyeti’nin ve bölgede ki diğer ülkelerin, bölgedeki barışı korumak için  birbirlerini, anlamak için kapasitelerini artırmalarını” istedi.

ABD ve Güney Kore yakın bir zaman önce Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan ihtilaflı deniz sınırı bölgesi yakınlarından geniş çaplı askeri tatbikatlar yapmaya başladı. Güney Kore bu tatbikatları savaş tehditi olarak yorumladı. Tatbikat Kuzey Kore denizi içine girerse misillemede bulunacağını bildirdi. Bölgede bulunan bir Güney Kore adasını top ateşine tutan Pyonyang güçleri iki sivilin ve iki askerin ölmesine ve 20 kişinin yaralanmasına yol açtı.

BBC‘nin bildirdiğine göre, , Kuzey Kore gerilimin bölgeyi ”savaşın eşiğine” getirdiği uyarısında bulundu. BM sekreteri Ban Ki-Moon bu olayları 1953’de sonuçlanan savaştan bu yana yaşanan en kötü olaylar olarak niteledi.

ABD Başkanı Barack Obama bu olayı,  “bir provokatif  girişim daha” diyerek niteledi; Güney Kore’ye tam destek vaatinde bulunarak, nükleer silahlara sahip bir uçak gemisini bölgeye yolladı ve Çin’in Güney Kore’yi desteklemesini de istedi.. Çin resmi bir açıklama yayınlayarak bütün tarafların mevcut durumun kontrol dışına çikmaması ve aynı türden olayların bir kez daha yaşanmaması için ılımlı davranmalarını istedi. (26.11.2010)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: