latin amerikan haber yorum

Chomsky: Belgeler filtreden geçiyor

Posted by lahy 06/12/2010

NEW YORKAmerikalı aydın Noam Chomsky, Wikileaks‘in yayımladığı belgelerin bir filtreleme sürecinden geçtiğini, belgelerdeki bilgi ve ifadelerin çarpıtıldığını belirtti.

Yayınlanan belgelerin “seçilmiş ve süzgeçten geçirilmiş bilgiler” olduğuna da dikkat çeken Chomsky “bir filtreleme işlemi var. Gerçeğin ne kadar bozulduğunu bilmiyoruz. Ama radikal bir çarpıtma olduğu konusunda hiç şüphe yok” dedi.

Gazze’ye İsrail saldırısı sırasında Amerikan elçisinin Clinton’a gönderdiği notta, İsrail’in ateşkesi ihlal ettiği ve Hamas’ın uzatma çağrılarını reddettiğini gerçeğinin yer almamasına vurgu yapan Chomsky, “bu elçiliğimizin ya hiçbir şeyden haberi olmadığı ya da düpedüz yalan söylediğini gösterir” dedi.

Amerikalı gazeteci Amy Goodman‘a röportaj veren Chomsky, “devletin gizlilik için en önemli nedenlerinden biri, hükümeti kendi halkından korumaktır” derken, daha önce kendisinin de dahil olduğu bir ekibin Vietnam savaşı ile ilgili gizli belgeleri açıkladıklarını hatırlattı.

“Belgeler bize diplomasinin nasıl çalıştığını, batı liderlerinin kim olduğunu gösteriyor” ifadesini kullanan Chomsky, Arap toplumunun büyük bölümünün İsrail’i ve Amerika’yı “asıl tehlike” olarak nitelemesine rağmen, liderlerin İran’ın tehdit olduğu konusundaki “ısrarcılığına” dikkat çekti.

Chomsky şöyle dedi: “Arapların yüzde 80’i İsrail’i ve yüzde 77’si ABD’yi büyük bir tehdit olarak gördüğünü söylüyor. İran’ın büyük bir tehdit olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 10. Burada gazetelerde bu haber yer almayabilir, ancak İsrail ve ABD hükümetleri ile onların diplomatlarının bildiği kesin. Ama hiçbir yerde bu konuda bir kelime yok. Bunun ortaya koyduğu gerçek ise, bizim ve İsrail’in siyasi liderliğinin demokrasiye karşı ne kadar derin bir kin duyduğu. Araplar’dan bahsettiklerinde, Clinton ve medyanın düşündüklerine büyük oranda karşı olan Arap halkından değil, Arap diktatörlerden bahsediyorlar.’’

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Yanıt to “Chomsky: Belgeler filtreden geçiyor”

  1. […] Chomsky: Belgeler filtreden geçiyor […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: