latin amerikan haber yorum

Embera Chami yerli halkı kadın sünneti uygulamasına son verdi

Posted by lahy 07/12/2010

Kolombiya/Bogota – Kolombiya’nın  Embera-Chami yerli halkı çarşamba günü yüzlerce yıldır uyguladıkları kadın sünnetine son verdiklerini açıkladı. Bu karar üçyıl önce küçük bir kız çocuğunun ölümünden sonra başlayan tartışmalar sonucunda alındı.

Yerli halkın liderlerinden Martin Siagama” Yerli halkın yaşlı liderleri, ebeler ve toplum üyeleri ile yapılan yapılan tartışmalar sonucu bu karar alındı,”

“Klitoris’in kesilmesi uygulamasının geleneklerimiz içinde olmadığına ve yerli halk toplumlarına 500 yıl önce Avrupalılar tarafından getirildiği sonucuna vardık.” dedi.

Siagama, ayrıca,  “Ebeler bile bu uygulamnın neden yapıldığını bilmiyordu” dedi.

Küçük bir kız çocuğunun ölümü ardından kişisel olarak bu uygulamanın yasaklanması için mücadele ettiğini ve Birleşmiş Milletler’in Embera-Chami’nin bu kararı almasında yardımcı olduğunu açıkladı.

Siagama alınan karara rağmen alınan kararın uygulanması için halkının zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Yüzlerce yıldır  uygulanan bu pratiğe bir günde son vermemiz mümkün değil, bu uygulama hemen şimdi bitecek diyemeyiz,  ancak kararlıyız ve bu kararı toplumun bütün üyeleri arasında tanıtacağız” dedi.

Kadın sünneti Afrika ve Asya’da yaygın bir şekilde uygulanıyor.  BM’in bildirdiğine göre, 2008’e kadar 140 milyon kadının bu uygulamanın kurbanları oldu.  Embera chamí yerli halkı, Latin Amerika’da  kadın sünnetini uygulayan tek halk olarak biliniyor ancak, gizlice kadın sünnetini uygulayan başka toplulukların olabileceğine inanılıyor.

BBC World’un bildirdiğine göre, her yıl Embera Chamí halkından üç ya da dört kız çocuğu  ebeler tarafından yapılan sünnet sonrasında meydana gelen iltihaplanma sonucu ölüyor.

Kaynak: AFP, BBC

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: