latin amerikan haber yorum

Arjantin:Göçmenlere saldırılar, 3 ölü!

Posted by lahy 12/12/2010

BUENOS AIRES –Geçtiğimiz salı günü başkentte bulunan İndo-Amerilkan parkını işgal eden evsiz Latin Amerikalı göçmenlere yapılan ve yerel halk tarafından desteklenen polis saldırısı sonucu iki göçmen öldürüldü. Daha sonra çıkan olaylarda bir bolivyalı güçmen daha öldürüldü.

Mahkeme’den alınan parkı boşaltma kararı sonrasında düzenlenen polis saldırısi sonucu bir bolivyalı ve bir paraguaylı öldürüldü.

Perşembe günü  Villa Soldati bölgesi sakinleri ile işgalcıler arasında çıkan çatışmada bir bolivyalı göçmen daha öldürüldü.

Çıkan çatışmalar sonrası yerel bir mahkeme, Cuma günü olağanüstü hal ilan edip, hükümetin olaylara müdahale etmesi kararını aldı. Mahkeme parkın etrafına ”tel örgü” çekilmesini ve giriş çikişlarin kontrol edilmesini talep etti.

Hükümet yetkilileri bu kararı kabul etmediklerini ve bir üst mahkemeye itiraz edeceklerini duyurdu. Başkan  Cristina Fernandez çıkan olaylara Buenos Aires’in sağcı belediye başkanı Mauricio Macri‘nin yol açtığını ve sorunlara bir çözüm aradıklarını söyledi.

Hükümet sözcüsü Macri’yi sert bir şekilde kınayarak, Macri^nin  ”yabancı düşmanı ve ayrımcı” retoriğinin çıkan çatışmaları körüklediğini ve dar gelirlere ayrılan konut fonlarını kullanmadığı için çıkan çatışmalardan sorumlu olduğunu söyledi.

Macri, Perşembe günü bir açıklama yaparak çatışmaların nedeni olarak, Arjantin’e ”kontrolsuz göçmen” akışını göstermişti. Macri, şehre hergün 100-200 yeni göçmenin geldiğini ve gelenlerin uyuşturucu ticareti ve suç şebekelerine katıldığını iddia etti. Macri’nin açıklamaları protesto edildi.

Buenos Aires’de bulunan Bolivya elçiliği bir açıklama yaparak Macri’yi protesto etti ve Arjantin’de yaşayan bolivyalılardan özür dilemesini talep etti.

Arjantin Dışişleri Bakanı  Hector Timerman, Cuma günü, ”Göçü kriminalize etmek faşizmdir…Arjantinlilerin büyük çoğunluğu göçmenlerin torunlarıdır” dedi. Twitter’da yayınlanan mesajında ise ‘ Eğer Macri İspanyol olsa idi, tek bir Arjantin’linin İspanya’ya girmesini istemeyecek  idi. Ayrımcılık, insan haklarının ihlalidir” dedi.

Arjantin’in sanayici ailelerinden birinden gelen ve  popüler Boca Juniors klübünün başkanı olan  Macri’nin gelecek seçimlerde başkanlığa adaylığını koyması bekleniyor.. EFE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: