latin amerikan haber yorum

Görüşme:Meksika’da İktidar, Tahakküm ve Uzlaşmazlıklar- Dr. William I. Robinson

Posted by lahy 12/12/2010

Dawn Paley- Dr. William I. Robinson Görüşmesi

Meksika’da Eşitsizlik ve Savaş Üzerine

“ Meksika da ki gelişmeler değişik düzeylerde analiz edilebilir.’

“ Bir düzeyde, pek tabii ki,  global kapitalizm çağındayız, ve (burada) kontrolsuz eşitsizlikler ve zengin ve fakir arasında büyük bir kutuplaşma, varlıklılar ve yoksullar vardır. Sosyal doku parçalanıyor ve devlet artık değişik çıkar grupları arasında gidip gelemiyor, bunu yapmaya teşebbüs bile edemiyor.’

“Böylece sosyal düzen yıkılıyor, ve  dünya çapında genel olarak sosyal düzenin yıkılmasını gözlemliyoruz., bütün bölgeler ve bütün ülkelerde  sosyal düzen ve politik otoritelerin büyük eşitsizlikler ve global kapitalizm tarafından yaratılan çelişkileri düzenleme yeteneği yıkılıyor. Meksika’da ki gelişmelerin bir parçası budur, merkezi devlet sistemi bir arada tutamıyor.”

“Hikayenın diğer bir tarafı da uyuşturucu ticareti oldukça kazançlı, ancak Meksika’da meydana gelen diğer bir gelişmede daha var: nüfusun bir bölümü giderek artan bir şekilde uyuşturucu ticaretine bağımlı hale geldi.”

“ Meksika’da muazzam bir işşizlik var, bir işe ya da eğitime sahip olmayan, hiç bir şeye sahip olmayanlar var. Böylece gençliğin bir kuşağı eğitim görmüyor, çünkü ekonomi  bütünüyle bir kriz içinde ve muazzam bir eşitsizlik vardır, ve  aşırı bir işsizlik ve eksik istidham olduğu için iş bulamıyorlar.”

”Uyuşturucu ticareti, küçük gelirler dahil bir gelir kaynağı haline geldi. Eskiden en tepede kendilerine karışılmadığı zaman sessiz duran ancak birbirleri ile şavaşan uyuşturucu baronları vardı….Şimdi her mahallede işsizler ve genç işsizler uyuşturucu ticareti  içine çekildiler ve birbirleri ile savaşıyorlar. bazı şehirlerde cadde cadde, mahalle mahalle uyuşturucu ticaretinden en düşük düzeyde  kazanç sağlamak için savaşyorlar.”

Meksikalı Sosyal Hareketler ve Militarizasyon Üzerine…

“ Meksika’da halen gelişen, – ve bunu diğer ülkelere de genellemek mümkün, – bir durum vardır, ancak özellikle Meksika, sosyal bir patlamanın eşiğindedir. Meksika, her köşesinde sosyal hareketler, yerel hareketler, direniş ve isyanla dolu, problem nerede?… Acapulco’ya giderek  veya narkotrafik hakkında başlıkları okuyarak ne olduğunu öğrenmeye imkan yoktur. Söylemek istediğim  gelişmeler, bu şekilde geniş içerikleri ile birlikte kavranamaz, ancak Meksika çok büyük direnişlerin , büyük sosyal hareketlerin olduğu bir ülkedir; kadınları, toprakları için savaşan köylüleri, işçileri, öğrencileri, göçmenleri  biliyorsunuz. her düzeyde bunu görmek mümkün.”

“Meksika’da ki büyük problem, onların birleşmemiş olmasıdır, bütün bu sosyal hareketler birleşmiş değil.  Ancak, eşitsizlik ve yoksullaşma Meksika’da öyle bir noktaya ulaştı ki, yakından izleyen herkes, radikal,eleştirel düşünen çevreler,  sosyal bir patlamanın an meselesi olduğunu görüyor. Halk Meksika devriminin üzerinden 100 yıl geçtiğini ve yeni bir devrimin zamanı geldiğini  bile konuşuyor.”

“Ancak, Meksikalı egemenler, ve ABD eliti, gerçekte uluslararası elit kesim,  her an sosyal bir patlama  olacağının bilinçindedir ve kontrol edemeyeceklerini biliyorlar. Ve bu, bir bölge ile de sınırlı kalmayacaktır, Bir eyalette Chiapas’da Zapatistalar örneğinde olduğu gibi bir bölge ile sınırlı kalmayacaktır. Bir yerde başlayacak ve diğer bölgelere yayılacaktır, yine koordine edilmeyen, kendiliğinden büyük bir ayaklanma söz konusu.”

“Ve o noktada, Meksika devleti ve Meksikalı egemenler ne yapacaklar?”

“Ayaklanmayı bastırmak için askeri güçe ihtiyaçları vardır.…Uyuşturucu ticareti gerçek ve bunu küçümsemek istemiyorum. Bahsettiğim başka bir faktörü daha küçümsemek istemiyorum: (uyuşturucu ticareti)  yerel düzeyde sosyal ve ekonomik krizin dışa vurumu ile iç içe geçti.”

“Ancak, Meksika Ordu’sunun yarısı hali hazırda ülke topraklarının tümünde faal durumdadır ve Meksika devlet Başkanı Calderon  ordunun diğer yarısınında kullanılacağını yada kullanılma sürecinde olduğunu söyledi.  Böylece, Meksika Ordusu ülkenin her köşesine yerleştirilmiş olacaktır, ve  yalnızca ben değil, birçoklarımızın düşündüğüne göre, bu gelişmenin nedeni Meksika ordusu’nun büyük bir ayaklanma olduğunda ayaklanmayı bastırması, bunun için bütün araçların hazır bulunmasıdır ve bunu, istikrar ve düzenin sağlamak adına ve uyuşturucu tarafiği bahanesiyle  meşrulaştıracaklar.”

“Terörizm ile de aynı şey söz konusu,sosyal hareketleri bastırılması ve tahakküm altına alma. Sosyal kontrolün yeni biçimlerini  meşru kılan iki şey vardır:  Birincisi terorizm,  günümüzde herkes bu tanıma giriyor, diğeri de, bunun uyuşturucu trafiği ve adi suçlar ve örgütlü suç olduğunu söylemektir, bu da resmin diğer tarafıdır.”

”Uluslararası Kriminal Ekonomi ve Calderon’un gayrimeşruluğu…”

“Ancak, bir başka konuya daha değinmek istiyorum. Meksika da ve  daha genelde, uluslararası bir kriminal ekonomi var,  yasal uluslararası  ekonomi ile çakışıyor, ve bunun anlamı, ABD’nin uyuşturucu trafiği ve narkotrafiği kontrol etmek bahanesiyle Meksika güvenlik güçlerine ve Ordu’suna milyonlarca, şimdi milyarlarca doları aktarmasıdır. Ve bu Meksika toplumunun bütün karakterini değiştiriyor. Meksika toplumu militarize ediliyor.”

“ Ve bir kez daha uyuşturucu trafiğine karşı savaşmak adı altında bunu yapıyorlar ancak, gerçekte vurgulanması gereken, bu global kapitalizmin  özelliklerinden biridir, sosyal kontrolu sağlamak için toplumlar giderek artan bir şekilde militarize ediliyor, eşitsizlik ve yoksullaşma o kadar yoğun hale geldi ki, sosyal kontrolü sağlamaya devam etmek için askeri ve baskıcı yöntemler kullanmak dışında başka bir çözüm kalmıyor.”

“Meksika’da yaşanan diğer bir gelişme de, eskiden değişik uyuşturucu tekelleri vardı, ve devlet, birbirleriyle savaştıklarında  bu kartellerden birini tutup diğerine karşı tavır almazdı.. Calderón, iktidara 2006 yılında hile yoluyla yasadışı olaral geldi ve hiçbir saygınlığı yoktu ve iktidara gelmesinden sonra,  bir keresinde iki milyon kişi Meksika şehri’nin merkezinde ki Zocalo meydanını işgal etti. Bu uyuşturucuya karşı savaşı başlatıp değişik köşelere yayarak meşrutiyeti olmadığını unutturmak istedi.”

“ Mekska Devlet’inin şimdi yaptığı ancak önceden yapmadığı, tarafsız olarak rüşvet almak veya kartellerin mevcuyetlerini sürdürmelerine göz yummak yerine bir kartelin yanında diğerine karşı yer almaktır. Bu nedenden dolayı karteller şimdi Meksika Devleti’nin görevlileri ve valilerini de hedef alıyorlar.”

Sistem de ki Çatlaklar ve 21.inci yüzyıl Faşismi…

“Aşırı bir kötümserlik ve siniklik içine düşmek istemiyorum. İyimserliğimi kayıp etmedim, ancak gerçekçi olmak istiyorum. ve gördüğüm, yapısal ve sistemik bir krize yakın olan bu global kriz karşısında gelişmekte olan değişik tepkiler vardır ve hızlı bir kutuplaşma meydana geliyor, bir yanda, aşağıdan, fakirlerden, yoksul halk hareketlerinden gelen tepki ve solun yeniden canlanması ve Güney Amerika’da 21.inci yüzyıl sosyalimini yaratma girişimleri, ve büyük kitle protestoları ve Fransa ve Yunanistan’da ki genel grevleri biliyorsunuz. Bütün dünya da ilerici direnişin, radikal direnişin, sol direnişin  yükseldiğini ve kitlelerin yeniden harekete geçtiğini görüyoruz.“Ancak, kutuplaşma krize verilen cevap etrafından şekilleniyor, diğer  taraftan, 21.inci yüzyıl faşizmi olarak niteleyeceğim güçler vardır, değişiktir bu, 20.inci yüzyıl faşismine benzemiyor, çünkü herşey değişti, şu anda en güçlü yükselen sağ ABD’dedir.Faşist sağın yükselişi.”

“Çay Partisi’nde ve Cumhuriyetçi Parti’nin sağ kanatı, Dakika Adamı, Beyaz İktidar hareketleri ve diğerlerinde organize oluyorlar.Ve böylece ABD’de faşist hareketin yükselişini izliyoruz.Ancak faşist sag bütün dünyada yükseliyor. Avrupa da, bütün Avrupa ülkelerinde  bunu görüyoruz. Latin Amerika ülkelerinde de bunu görüyoruz, bir toplantı yapıldı:  Uno América, bu toplantıda eskiden bir darbe olduğunda ya da otoriteryen rejimlerle mutlu olan  faşist Latin Amerikan sağı bir araya geldi.”

“Kolombiya gerçektende 21.inci yüzyıl faşizminin bir örneğidir: demokratik bir dış görünüş, a polyarchik polititik sistem ve bunun altında tümden bir sosyal kontrol,  bir elitlerin ve sermayenin tümden tahakkümü vardır. Ve eğer direnirsen katl edilirsin, ve dört milyon kişi kırsal bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.”

”Evet, büyük çatlaklar var ve bu hem faşist sağ hem de yeniden canlanan sol için bir alan sağlıyor.  ve bunun nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum.. Çok tehlikeli bir belirsizlik dönemi içine giriyoruz.”

Dr. William I. Robinson, Universite of California – Santa Barbara’da öğretim görevlisidir.

kaynak: Upsidedown.org


 

Interview: Dr. William I. Robinson on Power, Domination and Conflicts in Mexico
Reklamlar

Bir Yanıt to “Görüşme:Meksika’da İktidar, Tahakküm ve Uzlaşmazlıklar- Dr. William I. Robinson”

  1. capari_83 said

    Güzel paylaşım, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: