latin amerikan haber yorum

Wikileaks:Başkan Dilma Rousseff ABD takibinde

Posted by lahy 12/12/2010

WikiLeaks tarafından yayınlanan belgelerde ABD’nin 2005 yılından beri Dilma Rousseff’ın geçmişi ve özel hayatı ile bilgi toplamakta olduğunu ortaya koyuyor. Bilindiği gibi Brezilya Devlet Başkanı seçilen Rousseff aynı zamanda eski bir gerilla komutanı.

Brezilya’daki ABD Elçiliği tarafında kaleme alınan dokuz gizli yazışma WikiLeaks tarafından kamuoyuna ilan edildikten sonra Cuma günü Folha de S.Paulo gazetesinde yer aldı. Buna göre Rousseff 1964-1985 yılları arasında Brezilya’da hüküm süren askeri diktatörlük döneminde üç adet banka saldırısı örgütlemiş.

Habere göre, yazışmaları yapan dönemin ABD Elçisi John Danilovich bu bilgilerin kaynağını belirtmemiş. Diktatörlük döneminde direniş mücadelesinde yeralan Rousseff tutuklanmış ve üç yıl hapis yatmıştı.

Belgelerde İşçi Partisi üyesi olan Rousseff’in sağlığı, seçilme olasılığı ve kişiliği gibi konularda spekülasyon yapılmış.

Bir yazışmada, ” Sinema ve klasik müsiği seviyor. başkan Lula’nın izlediği dieti izleyerek geçenlerde kilo kayıp etti” deniyor.

Yine ortaya çıkan gizli yazışmalara göre 2009 yılında bu konudaki bilgilerden ötürü ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton elçilik mensuplarına teşekkürlerini iletmiş, 2010 Brezilya seçimlerini takip ettiğini belirterek Brezilya siyasetini tarihi Bizans dönemi siyasetine benzetmiştir.

Öte yandan, Wikileaks hakkında bir açıklama yapan Başkan Lula Wikileaks kurucusu Julian Assagne’yi desteklediğini bildirerek, ifade özgürlüğünün  çiğnenmesini protesto ettiğini söyledi.

Kaynak:Prensa Latina, TeleSUR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: