latin amerikan haber yorum

Uzmanlar: Haiti’de Kolera’nın nedeni BM güçleri!

Posted by lahy 15/12/2010

Önde gelen Fransız Kolera uzmanı Dr. Renaud Piarroux yayınladığı bir raporda Ekim ayında başlayan ve bugüne kadar 2.300 kişinin ölümüne yol açan hastalığın kaynağının BM askeri güçleri (MINUSTAH)’a bağlı bir askeri üsten kaynaklandığını teyit etti.  . Dr. Renaud Piarroux, “Başka bir açıklama mümkün değil,” diye yazdı. Piarroux ve çalışma arkadaşları başka hastalık kaynakları üzerinde durdu ancak başka bir açıklama bulamadı.

13.000 kişilik bir güçe sahip olan MINUSTAH Haziran 2004’den bu yana Haiti’yi işgal ediyor; kolera salgınından önce de çok sayıda protesto gösterilerinin hedefi idi.

Dr. Renaud Piarroux’a göre, salgın ilk olarak Nepalli BM askerlerinin üstlendiği  Mirebalais, yakınındaki Meille köyünde başladı. Kolera hastalığını adaya getiren Nepalli askerilerin bulunduğu üs’den geçen Artibonite nehri’nin bir kolu hastalığın yayılmasında rol oynadı.

Kolera insan dışkısı yoluyla bulaşan bir hastalık. Meillé halkı üs’den nehre doğru  koku yayan siyah bir sıvının salgın öncesinde sızdığını rapor ettiler.  Kasım ayı başlarında yapılan bir denetlemede üs’de kolera olduğuna dair bir ize rastlanmadı. Ancak, Dr. Renaud Piarroux, mevcut dellilerin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Fransız ve Haiti otoriteleri Dr. Piarroux’dan hastalığın kaynağını araştırmasını istedi ancak Aralık ayının 10’una kadar rapor yayınlanmadı. BM sözcüsü Martin Nesirky raporun kesin sonuçlara varmadığını iddia etti. Fransız gazetesi Le Mondenin bildirdiğine göre, BM raporu yayınlamayarak birliklerini korumak isterken, Haiti otoriteleri de seçimler öncesinde MINUSTAH askerlerini hastalığın kaynağı olarak gösteren bu raporu yayınlamak istemedi. (Le Monde (Fransa) 12/11/10, 12/12/10)

7 Aralık’da yazdığı bir yazıda Fidel Castro Kübalı doktorların bulgularının Dr.Piarroux’ın vardığı sonuçları desteklediğini söyledi. Kübalı doktorlar Haiti’de kolera salgının tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Fidel Castro, Nepalli askerlei suçlamanın yanlış olacağını yazarak, bu ülkenin Britanya’nın eski bir sömürgesi olduğunu hatırlattı. ”Sömürge savaşlarında kullanılan Nepalliler şimdi asker olarak iş buluyor” dedi.(La Jornada (Meksika 12/8/10)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: