latin amerikan haber yorum

Brezílyalı mimar Oscar Niemeyer son eserine imzasını attı

Posted by lahy 17/12/2010

Brezilyalı dünyaca meşhur mimar Oscar Niemeyer 103’üncü doğum gününü kendisine adanmış bir müzenin açılışını yaparak kutladı.

Rio de Janeiro yakınlarında yer alan Oscar Niemeyer Vakfı adlı müzede mimarın 70 yıllık kariyerini kapsayan çizim ve maketleri sergileniyor.

Brezilya’nın başkenti Brasilia’yı sıfırdan yaratıp tasarlayan mimar olan Oscar Niemeyer’in eserleri arasında New York’taki Birleşmiş Milletler merkezi de yer alıyor.

1950’lerin sonlarında yeni bir başkent kurmaya karar veren Brezilyalılar, bu devasa projenin başına Niemeyer’i geçirmişti. Başkent Brasilia günümüzde modern mimarinin köşe taşlarından biri olarak görülüyor.

Oscar Niemeyer Uluslararası Kültür Merkezi- Aviles-İspanya

Niemeyer’in en son tasarımı ise İspanya’nın kuzeyinde ki Aviles kentinde bulunan ve gene bu hafta açılışı yapılan bir kültür merkeziydi.

Modern mimarinin yeni kilometre taşı Oscar Niemeyer Uluslararası Kültür Merkezi’nin  tasarımını kendisi yaptı.

103 yaşına rağmen üretmeye devam eden Brezilyalı ünlü mimar, kendi adını taşıyan kültür mekezinin, en önemli eserlerinden biri olduğunu belirtiyor.

Mimari eserlerin değişik açılar yaratması gerektiğini belirten Niemeyer, “Farklı bir şey yapma düşüncesi yapının karakterini oluşturur. Biz mimar olarak bir sürpriz yaratırız.” şeklinde konuştu.

Niemeyer, 1989 Prens Asturias ödüllüne layık görülmesine bir karşılık olarak yaptığı son eserinin yuvarlak çizgileri için Brezilyalı kadınların vücut hatlarından esinlendiğini belirtiyor.

Açılış için düzenlenen ilk organizasyona konuk olanlar ise bu küçük şehirdeki yapıdan çok etkilendiklerini söyledi.

Aviles’de ki merkezin açılmasından bir kaçgün sonra açılan Rio de Janeiro‘nun hemen dışında ki Niteroi kentinde kurulu vakıf müzesi de, mimarın alamet-i farikası haline gelmiş modernist kıvrımlarıyla gözü okşuyor.

Niteroi, Niemeyer’in imzasını taşıyan bir dizi kamu binasıyla donatılmış bir kent. Kentin modern sanat müzesi ve tiyatro binalarında da mimarın imzası var.

Niemeyer, eserlerindeki cömert kavis ve kıvrımları Brezilyalı kadınların vücutlarından esinlenerek tasarladığını söylüyor.

Oscar Niemeyer, Fransız mimar Le Corbusier‘nin yanında geçirdiği öğrencilik yılları ardından, betona akıcı kavislerle canlılık veren kendine has üslubuyla modern mimarinin baş aktörleri arasında yer aldı.

Fidel Castro’nun arkadaşı olan Niemeyer,  Fidel’in 80.inci yaş gününde Küba halkının ABD saldırılarına karşı direnişini temsil eden bir heykeli hediye etmişti. Heykel, Küba da Bilimler Üniversitesi’nde sergileniyor.

Dünya çapında 600’ü aşkın binada imzası olan Brezilyalı mimar, son bir yıl içinde yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen, 103 yaşında halen çalışmaya devam ediyor.

kaynak: BBC ve diğer ajanslar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: