latin amerikan haber yorum

Porto Riko polisinden üniversite işgali

Posted by lahy 17/12/2010

San Juan,  (Prensa Latina) Porto Riko’nun Rio Piedras kentindeki Porto Riko Üniversitesi’nde, yargıtayın öğrencilerin yapmayı planladığı boykotu yasadışı ilan etmesinin ardından polis fakülteyi işgal etti.

İsrail yapımı Uzi marka makineli tüfek ve otomatik silah taşıyan 300’den fazla polis öğrencilerin daha önce duyurduğu ancak kesin olmayan boykot eylemini engellemek için üniversiteye konuşlandı.

Üniversitenin vergi krizi nedeniyle Ocak 2011’den itibaren geçerli olmak üzere 800 dolar harç kararı alması öğrencileri harekete geçirdi.

Öğrenci liderleri 800 dolarlık harcın yüzde 300’den fazla bir artışa denk düştüğünü söylüyor.

Porto Riko yargıtayının, iktidardaki Yeni İlerici Parti’yle ilişkileri bilinen 4 üyesinin de aldığı çoğunluk kararıyla öğrencilerin boykot kararı yasadışı ilan edildi ve üniversite yönetimi konser dahil fakültedeki bütün sosyal etkinlik izinlerini iptal etti.

Hukukçular, anayasada ve uluslararası yazılı anlaşmalarla ülkede ifade özgürlüğünün olduğunu ama pratikte bu özgürlüğün saldırıya uğradığını söyledi.

Rio Pedros kampüsünün bir geçişinin önünde demokratik bir biçimde eylem yapmaya çalışan doktora öğrencisi Carlos Poventud Salı sabahı gözaltına alındı.

Carlos Poventud, 30 Aralık’ta mahkemeye çıkarılmak üzere kefaletle serbest bırakıldıktan sonra demokratik sınırlar içinde eylemlerine devam edeceğini söyledi.

Bu arada illegal Porto Riko İşçileri Devrimci Partisi (PRTP-Macheteros) büyük bir çoğunluğu üniversite dışında bırakacak olan girişimlere ve egemen sınıfa karşı direniş çağrısı yaptı.

PRTP, Luis Fortuño hükümetini üniversite eğitimine darbe vurmakla suçluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: