latin amerikan haber yorum

Chavez’den ülkesine ABD müdahalesini kesme çabası

Posted by lahy 18/12/2010

Karakas,  (Prensa Latina)Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez Perşembe günü ABD’nin ülkede karşıdevrimci güçleri örgütleme çabasını kınarken, Meclis’te görüşülmekte olan, ABD’nin muhalefete yardımını kesme amaçlı yasa taslağını savundu.

Chavez ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela Meclisi’ne sunulan yeni yasa taslaklarına yönelik eleştirilerinin geçersiz olduğunu söyledi. Taslaklar arasında son haftaların ağır yağışlarına karşı acil durum önlemleri içeren bir kanun da yer alıyor.

Anayasa’nın 11. yıldönümü kutlamasında konuşan Chavez, ABD’nin tehditlerini eleştirirken, ülkenin özel sorunlarına yanıt verecek önlemler gerektiğini söyledi.

“Ayrıca yabancı fonları kontrol edecek bir yasaya da ihtiyacımız var, düzeni sabote etmeye çalışanlar milyonlarca dolar alıyorlar ve buna izin veremeyiz,” dedi.

Sosyalistlerin çoğunlukta olduğu Meclis şu günlerde ABD’den muhalefete yapılan sürekli mali yardımları önleyecek bir yasayı ele alıyor.

Chavez, WikiLeaks‘in duyurduğu ABD diplomatik yazışmalarının, Washington’un Venezuela’da gerçekleşen değişime dair planlarını ortaya koyduğuna da dikkat çekti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: