latin amerikan haber yorum

Raul Castro: ”Ya hatalarımızı düzelteceğiz ya da batacağız”

Posted by lahy 19/12/2010

Küba devlet başkanı Raúl Castro, Cumartesi günü, Ulusal Meclis’de  yaptığı  konuşmada ülke ve yöneticiler işlenen hataları düzeltemezlerse, Devrim ve geçmiş kulakların çabalarının boşa gideceğini söyledi.

Raul Castro, Küba Ulusal Meclis’inde “Uçurumun kenarında beklemenin zamanı sona erdi, ya hatalarımızı düzelteceğiz ya da batacağız ve (…) önceki kuşakların çabalarını da batıracağız.” dedi. İki saat süren konuşmasında geçmişin hataları üzerinde durdu; sosyalizmin hatalı yorumlarını eleştirdi ve adada uygulamaya konan reformlar konusunda bütün yöneticilerden üstün çaba harcamalarını talep etti.

Yönetici kadrolar arasında gizlilik ve yalancılığa kesinlikle son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, yalancıların görevlerinden geçici olarak değil de süresiz olarak uzaklaştırılmalarını ve Komünist Partis’inden ayrılmalarını istedi.

Konuşmasında çeşitli kereler kardeşi Fidel Castro’ya değinen Raul, Fidel’in geçen yıllarda  yaptığı ekonomi alanındaki bazı önermelerin ve emirlerin uygulanmadığını söyledi. ”Uyum, örgütlenme ve Parti ile Hükümet arasında koordinasyon eksikliği vardı” diyen, Raul Castro,  ” Parti yönetmeli ve kontrol etmeli ve hiçbir düzeyde Hükümet’in faaliyetlerine karışmamalı” dedi.

”Devrime karşı olanların” uygulamaya konan ekonomik reformlara karşı kampanya yürüttüğünü ve bunun adada  şüpheciliğe yol açtığını söyledi. ” Ne Küba’da kapitalizmi restore etmek ne de devrim yapmak için seçilmedim.Sosyalizmi mükemmelleştrimek için seçildim,”  dedi.

Geçtiğimiz elli yılda işlenen hatalara değinen Raul Castro, bazı mevcut ana problemlerin kökeninde eşitlik ilkesine dayalı dağıtımın olduğunu belirterek, partinin yeni çizgisi ve hükümetin uyguladığı reformların sosyalist geleceğe giden yolu gösterdiğini söyledi.

Wikileaks tarafından açıklanan gizli ABD diplomatik belgelerine de değinen Raul Castro, bu olayın ABD’nin ”küresel bir jandarma” gibi davrandığını gösterdiğini vurguladı.

Kaynak: Raúl Castro: Speech at The National Assembly (ve diğer kaynaklar)

Sol ve Küba’da kapitalizmin yeniden inşası tartışmaları

Küba’da kapitalizmin yeniden inşası

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: