latin amerikan haber yorum

Chavez ABD büyükelçisine kapıları kapadı

Posted by lahy 20/12/2010

KARAKAS – Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin büyükelçi olarak atamayı planladığı Larry Palmer’ın ülkesine giriş yapmasına izin vermeyeceklerini söyledi. ABD ise büyükelçi tercihinde ısrarcı gözüyor.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün televizyondan yayınlanan konuşmasında, Washington’ın Venezuela Büyükelçisi adayı Larry Palmer’ın ülkeye ayak basması halinde gözaltına alınıp bir sonraki uçakla ABD’ye geri gönderileceğini açıkladı.

Chavez, Palmer’i neden kabul etmediklerini şu sözlerle açıkladı: “Venezuela’ya, onurlu generallere, hükümete ve Venezuala anayasasına saygısızlık yaptı. Bu durumda nasıl büyükelçi olacak? Bu konuşmayla kendi kendini diskalifiye etti.”

Chavez, ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın adayı Larry Palmer’ı Venezuela hükümeti hakkında daha önceden yaptığı açıklamalar nedeniyle yeni büyükelçi olarak kabul etmeyeceklerini defalarca kez söylemişti.

Palmer daha önce yaptığı bir konuşmada, Venezuela topraklarında Kolombiyalı gerillalar olduğunu, bazı hükümet yetkilileri ile FARC gerillaları arasında bağlantılar bulunduğunu ve Venezuela silahlı kuvvetlerinde morallerin düşük olduğunu söylemişti.

Palmer’ın bu iddiaları, Kolombiya hükümetinin Venezuela’yı gerillalara sahip çıkmakla itham ettiği ve iki ülke ilişkilerinin gerildiği kritik bir zamana denk gelmişti. Chavez, iddiaları yalanlayarak Kolombiya ile diplomatik bağlarını kesmişti.

Chavez, Dışişleri Bakanı Nicolas Madura’ya seslenerek yaptığı konuşmasında, “Eğer ülkeye ayak basacak olursa, onu yakala Nicolas. Bay Palmer’a önce benden bir kahve ısmarla ve sonra da ‘güle güle‘. O, bu ülkeye asla giremez” dedi.

Venezueala’nın bütün uyarılarına rağmen ABD büyükelçi tercihinin arkasında durmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta yapılan açıklamada, Senato’nun Palmer’ın büyükelçiliğini onaylaması durumunda, kendisinin kısa süre içinde Karakas’a gideceği belirtilmişti.

Venezuela hükümetinden yapılan bir açıklamada, Karakas’ın kabul etmediği Palmer’da ısrarcı olmanın provakatif bir tutum olduğu belirtilmişti. (ETHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: