latin amerikan haber yorum

Kolombiya: Kongre eski paramilitari güçleri koruyan yasayı çıkardı

Posted by lahy 20/12/2010

BOGOTA –  Kolombiya Kongresi sayıları 17.000’den fazla olan, 2003-2007 yılları arasında silah bırakan   paramilitari güçlerin üyelerini koruyan yasayı çıkardı.

Senato geçtiğimiz çarşamba günü görüştüğü yasayı 56-0 oyla kabul ederek  imza için Başkan Juan Manuel Santos‘a gönderdi.  Yasa Salı günü bir alt meclis’de 96-1 oyla kabul edilmişti.

Geçen ay Anayasa Mahkemesi’nin sayıları 17.500 olan eski AUC paramilitari güç üyelerinin yargılanabileceğine dair karar vermesinden sonra Kolombiya Hükümeti bu yasayı çıkararak yargılamaların önünü kesti.

Yasadan faydalanacak olanlar yönetici pozisyonuna sahip olmayan, uyuşturucu ticaretine karışmamış olan ve yasadışı bir silahlı gruba üye olmak dışında haklarında halen dava açılmamış olan eski paramilitarilerdir.

Geçirilen yasa yakın bir zaman önce kurulan Gerçeklik komisyonu ile ilişkilendiriliyor. Son yirmi yıl içinde 22.000 fazla ölüm olayından sorumlu olan AUC üyelerinin yargılanma korkusu olmaksızın bütün kriminal faaliyetlerini anlatmaları bekleniyor.

Gerçeklik Komisyonu paramilitari güçlerin kurbanlarına tazminat verilmesi ve adalet’in sağlanması ile sorumludur.

Adalat bakanı  German Vargas Lleras, ”bu yasa 20 gün gibi rekor kıracak bir zamanda tartışılıp, çıkarıldı” dedi.

Bakan, çıkarılan yasanın ”Anayasa Mahkemesi’nin ortaya koyduğu kurallara uyduğunu” ve bu yasa ile eski paramilitarilerin ”özgürlüklerinin tadını çıkarırken,”  rehabilatasyon programlarından yararlanacaklarını söyledi.

Yasa savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçları kapsamı dışında bırakıyor ancak 2005 yılında Alvaro Uribe zamanında çıkarılan bir af yasası ile  31.000 eski paramilitariye af sağlanmıştı.

2005 yılında çıkarılan Adalet ve Barış Yasası ile sol görüşlü gerillalar ve destekliyicilerinin ve sivillerin katliamlarına karışan paramilitarilerin en fazla sekiz yıl hapiste yatması karara bağlanmıştı.Aynı yasa otoritelerle işbirliği yapmaları halinde eski AUC üyelerinin ABD’ye yargılanmak üzere gönderilmelerini de durdurmuştu.

Uribe  2008 yılında sayıları 12’yi geçen  AUC yöneticilerini uyuşturucu ticaretinden yargılanmak üzere ABD’ye gönderdi. Uribe’nin  yürürlükteki yasayı çiğneyerek, AUC komutanlarını işledikleri insanlığa karşı suçlar ve katliamlardan  dolayı Kolombiya’da yargılanmadan ABD’ye göndermesi yoğun protestolara sebep olmuştu. EFE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: