latin amerikan haber yorum

Şili: Mapuche tutukluları yeniden açlık grevine gidebilir

Posted by lahy 21/12/2010

Bu yılın ortalarında başlattıkları 70 gün süren açlık grevini hükümetin anti-terörist yasayı uygulama konusunda verdiği sözler üzerine sona erdiren mapuche tutukluları, hükümetin verdiği sözü tutmaması üzerine yeniden açlık grevine başlamayı tartışıyor.

Yerli Halkların Hakları savunucularından Rubén Sánchez,  hükümet’in anti-terörist yasayı uygulamaya devam etmesi nedeniyle açlık grevlerinin yeniden başlayabileceğini duyurdu.

Antiterörist yasa mapuche tutuklularını üç şekilde etkiliyor: mahkeme süreci boyunca, tutukluluk, gizli şahitlerin kullanımı ve hem sivil hem de askeri mahkemelerde aynı anda yargılama.

Sánchez, geçen hafta Salı günü Cañete bölgesinde yapılan bir duruşmada gizli şahit kullanımı nedeniyle 12 tutuklu Mapuchenin mahkeme salonu dışına çıkarıldığını söyledi.

Tutukluların sözcüsü, Rodrigo Curipán’da bakanlığın anti-terörist yasayı Mapuche tutuklularına karşı uygulamaya devam ettiğini söyledi.

Diktatör General Augusto Pinochet (1973-1990) döneminde yürürlüğe giren, anti-terörist yasa Mapuche tutuklularına karşı yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Hükümet, açlık grevine son verilmesi halinde anti-terörist yasanın uygulanmayacağı konusunda söz vermiş idi. Hükümet ile tutuklular arasında arabulucuk yapan katolik psikopos Ricardo Ezzati, yeniden açlık grevine başvurulmamasını istedi.

Hükümet Mapucheleri yasadışı toprak işgalleri, tarım ve kereste işletmelerinin yakılması gibi eylemlere girişmekle suçlamaya devam ediyor. Mapucheler, atalarına ait olan toprakları yeniden elde etmek için mücadelelerini sürdürüyorlar.

kaynak: teleSUR – Pl – Radio Universidad de Chile / ld-PR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: