latin amerikan haber yorum

Meksika’da yerli halk kendi parasını bastı

Posted by lahy 22/12/2010

MEKSİKO – Meksika’nın yerli halklarından Tachihuiin’ler, yerel ekonomilerini güçlendirmek için kendilerine ait para birimi ‘Tumin’i bastı. Tumin Tachihuiin dilinde para anlamına geliyor.

Tumin başkent Meksiko City’den 400 kilometre uzaktaki Espinal’deki alternatif bir pazarda Kasım ayından beri 80 üretici tarafından kullanılıyor. Bir Tumin, bir Meksika Peso’su değerinde ve alternatif pazarda her tüccara 500 tumin veriliyor.

YEREL EKONOMİYİ GÜÇLENDİRME AMAÇLI

Para biriminin mimarlarından Varacruzana İntercultural üniversitesi profesörü Juan Castro, “Para birimini yerel ekonomiyi güçlendirmek için yarattık” diyor. Castro parayı, insanların başka yerde değil kendi toplumunda alış-veriş yapmaları için devreye koyduklarını belirterek, “Toplum kabul etmeye başladı, giderek daha fazla insan katılmak istiyor” dedi.

İNSANLARI ALTERNATİF SİSTEMLERE İKNA ETMEK ÇABA GEREKTİRİYOR

Meksika son 20 yılda çeşitli paralel ödeme ve takas sistemleri gürdü ancak hiçbiri kendini pekiştirmeyi başaramadı. Sivil toplum örgütü Promocion del Desarrolo Popular müdürü Luis Lopezllera bunun güven ve sorumluluk üstlenmemeden kaynaklandığını söylüyor. Zira Poezllera’ya göre insanları güvenin yetkide değil kendilerinde olduğuna inandırmanın büyük çaba gerektiriyor.

DAYANIŞMACI EKONOMİ HATTI

Opellera, 1996 yılında milyonlarca Meksikalının biriktirdiği paralarını yitirdikleri ekonomik kriz ardından oluşan dayanışmacı ekonomi hattının oluşmasında önemli rol oynadı. Dayanışmacı ekonomi hatı Aztek halkının yağmur tanrısı tlaloc para birimini kullanıyor. Bir tlaloc bir saat çalışma kadar değerlidir.

DÜNYA ÇAPINDA 4 BİN ALTERNATİF PARA BİRİMİ VAR

Dünya çapında yaklaşık 4 bin alternatif para birimi bulunuyor. İngiltere’de kurulmuş üçüncü üniversite olan University College Londen’de kalkınma planlamaları dersi veren Fransız profesör Yves Cabannes, Meksika’daki alternatif para birimlerinin gelişme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Cabannes, “Kriz yerel para birimlerinin kullanımını teşvik edebilir. Ayrıca yerelde finansal kaynaklara erişim atmosferini oluşturabilir” dedi.

PALMAS BANKASI

Cabannes bu tür sistemlerin evrimini köklüce incelemiş. Bunlardan en çarpıcı örnek 30 bin kişinin yaşadığı Brezilya’nın Fortaleza kentindeki fakir bir semtte ortaya çıkan Palmas bankasıdır. Kredi kartlarını vermeyle işe başlayan banka günümüzde 240 ticaretçi tarafından kabul görülen Palmas para birimini de çıkarıyor. Banka 1 milyon Euro değerinde bir kredi portföyüne sahiptir.

KRİZLER ALTERNATİF ARAYIŞLARA SEVK EDİYOR

Tachihuiin’lerin tumin’inin yerel piyasada tutup tutmayacağı bilinmiyor. Ancak serbest piyasa ekonomisinin uluslararası düzeyde giderek daha fazla ve sıklıkla yol açtığı büyük ekonomik krizlerin özellikle fakir kesimleri alternatif sistemler oluşturmaya sevk edeceğini gösteriyor. Her halukarda Tachihuiin’ler tuminleri ile kendilerini bir sonraki krize karşı korumaya almaya çalışıyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: