latin amerikan haber yorum

“Honduras’da Artık Hukuk Yok” – Giorgio Trucchi

Posted by lahy 23/12/2010

Tepeden tırnağa silahlı askerler ve polisler, savunmasız köylü ailelerini zorla tahliye ettiriyor. Çeşitli insan hakları örgütleriyle ulusal ve uluslararası gazetecilerin bölgede bulunması, bu defa Bajo Aguan’da yeni bir katliamın gerçekleşmesine engel oluyor.

9 Aralık Perşembe sabahı, Bajo Aguan Nehri Vadisi‘nin köylü aileleri tam bir terör uygulamasıyla karşı karşıya kaldı. Tepeden tırnağa silahlı birkaç askeri birlik ve polis güçleri, yasal ya da idari bir emir olmaksızın, Aguan nehrinin sol kıyısındaki Paso Aguan’daki yerleşim alanından tahliye ettirildi.

Baskıcı devlet güçleri tam da “iş”lerini bitirmek üzereyken, insan hakları örgütleriyle ulusal ve uluslararası gazetecilerden oluşan delegasyon bölgeye geldi.

Ellerinde M16 tüfekleri ve hatta M60 mitralyözleri olan çok sayıda asker, kadınları, erkekleri ve çocukları, birkaç ay önce palmiye yağı üreten zengin toprak sahibi Miguel Facusse’den geri kazandıkları yeri terk etmeye zorluyordu.

Hayatlarını sürdürmek ve çalışmak için toprak arayan, toprak talep eden köylülerin mücadelesine karşı ilan edilmiş bir savaştı karşımızdaki.

Binlerce Afrika palmiye ağacının dalları altında yürütülen, Bajo Aguan’ın bu verimli topraklarında yaşayan halkın büyük bir kesimi için gıda güvencesine son verip, sömürüye, şiddete ve kan dökülmesine yol açan saçma bir savaş.

Gözlerimizin önünde Dante’den bir sahne vardı: Plastik saç tabakalarından ve palmiyelerden yapılmış basit barakalar yanıp yıkılmaya terk ediliyor. Hava yatakları, mutfak malzemeleri ve elbiseler, önceki geceki şiddetli yağmur fırtınası nedeniyle oluşmuş çamurlu zemine dağılıp kalmış.

Çocuklarını kucağına almış kadınların kayıp bakışları. Kanunsuz bir şeyi haklı çıkarmaya çalışan üniformalı adamların vurdumduymaz bakışları karşısında, kendi gerçeklerini haykıran öfkeli adamlar.

Yerinden edilen aileler tek sıra halinde yürüdü. Herkes sırtında bir şeyler taşıyordu, ama gidecek hiçbir yerleri yoktu.

Günün sonunda, asker kuşatması altında onlara sığınabilecekleri bir yer sağlayan Aguan Köylü Hareketi’nin ve Guadalupe Carney topluluğunun gösterdiği dayanışma, bu dramatik durumu biraz olsun yatıştırdı.

Orman Yasası

Polisin halkla ilişkiler görevlisi Alex Madrid, bir yandan insan hakları aktivistlerinin ve gazetecilerin fotoğraflarını çekerken, diğer yandan da boşu boşuna kendini savunmaya çalışarak şöyle diyordu: “Biz yargıcın verdiği emirleri uyguluyoruz. İşimizi yapıyoruz, olup biteni çarpıtmayın. Burada yaralanan ya da tutuklanan tek bir kişi bile yok, barakaları ateşe veren köylülerin kendisiydi.”

Yerinden edilen ve adının saklı kalmasını isteyen öfkeli köylülerden biri ise şunları söylüyordu: “Sabahleyin saat 5’te, yüzlerine taktıkları kar maskeleriyle geldiler. Yüzükoyun yere yatırarak bizi tehditler savurdular. Bir böcekmişiz gibi barakalarımızı yakıp, palalarımızı aldılar. Şimdi bile eşyalarımızla ayrılmamıza izin vermiyorlar.”

“Zaten hayatlarımızı sürdüremiyor, askerlerce öldürülmeye boyun eğiyoruz Bajo Aguan’da yüzüstü bırakılıyoruz. Evlerimizi yaktılar, hiçbir şeyimiz kalmadı. Hiç şüphemiz yok ki, bu, Miguel Facusse’nin bir işi.”

Yaşamları için mücadele eden ve direnen bir halka yapılan bu yüzkarası saldırıyı ardımızda bırakarak bölgeden ayrılırken, Hakikat Komisyonu üyesi rahip Fausto Milla, “Honduras’da artık hukuk yok” diyerek ekledi: “Uygulanan tek yasa iktidarın kaprisi, ve halk bu ölümcül yasanın tahakkümü altında yaşamaya çalışıyor. Bu, bütünüyle çok kötü bir durum. Sorun, paranın yaşamdan önemli olduğu bir dünyayı yıkmaktır.”

Kaynak: Upside Down World-Çeviri: solkure.wordpress.com

HRW: ”Honduras’da terör ortamı yaratıldı”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: