latin amerikan haber yorum

Venezüella:İşçiler son kamulaştırmalar hakkında ne düşünüyor?

Posted by lahy 24/12/2010

Gerson Pernia ( Uluslararası Marksist Eğilim,IMT-Mérida)
expropiacion
Hükümet, Maracaibo gölünün güneyinde ki büyük çiftliklere karşı harekete geçerek 47 işletmeyi kamulaştırma kararı aldı.  Toprak sahipleri ve onların destekliyecileri kamulaştırma kararına karşı direnirken ülkede ki işçi ve köylüler bu kararları sempati ile karşıladılar. Merida-IMT üyelerinden Gerson Pernia  işçilerin kamulaştırma sürecine destekleri ve büyük çiftlikler ve burjuvaziye karşı mücadelesini anlattı.

Burjuvazi ve onun büyük medya kuruluşları hükümetin aldığı bazı kararlar ( 6 yerleşim projesi ve 40’dan fazla çiftliğin kamulaştırılması) hakkında bir skandal havası yarattılar, aşağıdaki iddialarda bulunuyorlar: INTI çalışanları üreticilerden haraç topluyor. Chavez gıda üretimine büyük bir darbe vuruyor, rejim üretici sektörlere darbe vuruyor, Diktatör, Castro tipi komünizme doğru giden kararları alıyor. Sonuçta son alınan tedbirlere karşı yapılan suçlamaların sonu yok.

Ancak Merida eyaletinde yeterli sayıda işçi ile konuştuktan sonra benim vardığım sonuç çok daha değişik oldu,  işçilerle yaptığım tartışmalar ve konuşmalarda işçilerin kararları kesinlikle desteklediğini gördüm: ” Başkan’ın son kararlarını beğendim, söz konusu inşaatçilar halkı sömürüyorlardı.”….”Halkı sömürerek milyoner oldular.” Büyük çifliklerin kamulaştırması konusunda, ”sorulması gereken tek soru bu çiflikleri kamulaştırmak için neden bu kadar beklendi? “” yeteri kadar toprak var ancak köylülerin hiçbirşeyleri yok” minvalinde bir çok yorum yapıldı.

sur-del-lago-protesta-terratenientes
Maracaibo bölgesinde toprakları kamulaştırılan toprak sahipleri yolları kapadı 

Reformcular her zaman söyledikleri gibi bu türden kararlar alınırsa orta sınıfların devrimden uzaklaşacağını söylemeye devam ediyorlar, ancak bu değerli zamanda Venezüella’nın sokaklarında bu kararlara karşı  bir hareketlenme yok, görülen tek hareketlenme bazı toprak sahiplerinin, herhangi bir gerçek sosyal desteğe sahip olmaksızın büyük kamyonları  ile panamerikan karayolunu trafiğe kapatması oldu.

Bu kararlara nufüsun herhangi bir önemli kesimi itiraz etmedi, tam tersine bu kararlar tümüyle gerekli ve doğru olan ilerici kararlar olarak algılandı. tek direniş burjuvazinin medya organlarından geldi.

Bazı işçi yoldaşların bazı özelleştirmeler hakkında şüphelere sahip olduğunu vurgulamak gerekiyor, söyledikleri bu kararların doğru olmadığı değil de, kötü yönetim korkusudur. Bu korkular haksız bir yerden de kaynaklanmıyor, devlet tarafından kamulaştırılan birden fazla işletmeyi bürokrasi mahvetti, işçi kontrolü olmaksızın yapılan kamulaştırmalar yalnızca şirketlerin iflasının önünü açıyor.

Ulusallaştırmalar ve işçi kontrolü aynı parçanın iki yüzü olmak zorundadır. Söz konusu kamulaştımalara gelince işçiler, ”neden?” diye sormuyorlar, aksine ”niye bu kararlar çok daha önceleri alınmadı?” diye soruyorlar.

kaynak: lucha de classes-venezuela

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: