latin amerikan haber yorum

John Lennon’u Havana’da hatırlarken-Daisy Valera

Posted by lahy 25/12/2010

Daisy Valera/Havana

Ölümünün 30.uncu yılında Küba’nın başkentinde yapılan etkinliklerle John Lennon‘un yaşam ve eserleri kutlandı. 

Geçtiğimiz Aralık ayının 8’i, 20.inci yüzyılın en popüler müzisyenlerinden birinin ölüm yıldönümü idi. Havana en iyi bilinen şarkılarının dile getirildiği kapsamlı bir konserle onu hatırladı.

Havana Film Festivali’inin aynı anda gerçekleşiyor olmasına rağmen, bir çok kişi sinema salonlarını terk ederek bu özel konsere katıldı.

Akşam gerçekleştirilen etkinlik bir çok kişi tarafından Lennon Parkı olarak vaftiz edilen Vedado bölgesinde ki bir park’da yapıldı. Onyıl önce sanatıçıyı parkta ki banklardan birinde otururken temsil eden pirinçten yapılmış bir heykel buraya yerleştirlmişdi.

O gece yüzlerce kişi gelerek simgeselleşen ”Yesterday,” “Working Class Hero,” ve “Imagine,” şarkılarını söyledi, Son sarkıyı ellerinde ki çakmakları yakarak herkes birlikte söyledi.

Dinleyiciler arasında yaşları 16 ve 30 arasında değişen çok kişi vardı, ancak, katılanların çoğunun 40 yaşının üzerinde olduğunu görmemekte mümkün değildi ve konserden en fazla zevk alan, şarkılar söyleyen ve hatta dans eden onlardı.

Onların gösterdiği sınırsız çoşku kırk yaşın üzerindekilerin Lennon’un popüleritesinin zirvesine çıktığı yetmişli yıllarda gençlik dönemlerinde olmaları gerçekliği ile ilişkilendirilebilir.

Ancak, bu gerçekliklerin ötesine geçmemek doğru olmaz, çünkü Küba Beatles ve John Lennon ile müzik ile sınırlı kalmayan bir tarihe sahiptir.

Bu ingiliz gençlerinin müziği, diğer başkalarının ki gibi, ”ideolojik sabotaj” ya da düşmanın müziği olarak tanımlandı, John’un barış yanlısı duruşuna Ada’nın liderliği somurtarak baktı.

Bazı orta yaşlı kişiler o yıllarda bir  işe alma merkezinde iki sorunun sorulduğunu hatırlıyorlar: dine inanıyorlar mı – ve bundan daha az önemli olmamak üzere- Beatles’ı dinliyorlarmıydı.

Birçokları her iki soruya da ”hayır” diyecek kadar dikkatli idi.

Başkaları da gençleri bu müziği dinlemekten  alıkoymak isteyen polislerin arabalarını nasıl devirdikleri hakkında konuşabilir.

Eğer bütün bu anladılanların doğru olduğunu kabul edersek   8 Aralık’da yapılan  John Lennon’ı anma etkinliğinin onun ölüm yıldönümünde anılmasından daha fazlasını temsil ettiğini düşünebiliriz.

Gerçekte bu müzisyen’in unutulmasına veya Kübalı yurttaşların kültürel dünyasından silinmesine karşı çıkan kuşağın  zaferinin kutlaması idi.

Bu gerçekliğin burada hatırlanması aynı fikirde olmadıkları, onlara empoze edilen şeylere karşı mücadele edenlerin bir zaferidir.

O günün gençleri sayesinde Lennon bugün  Havana’da bir park da oturuyor.

Bu bize, bugünün gençleri olarak karar vermeye, katılıma ve eleştirel olmaya sırtımızı dönmememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Ümit ediyorum ki bunun bir komünistin tavrı olması gerektiğine hiç kimse itiraz etmez.

kaynak: havanatimes.org

Foto:John Lennon Parkı/ Havana.

Küba: :Çelişkili uygulamalar – Daisy Valera

Küba’da cinsel taciz D.Valera

Küba: Irkçılık üzerine sorular (I) D.Valera

Küba: Irkçılık üzerine sorular II D.Valera

Küba’da öğretildiği şekliyle Leon Troçki Daisy Valera

Kübalı transseksüellerin sorunları

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: