latin amerikan haber yorum

Brezilya: Hapishane nüfusu son 15 yılda 3 katına çıktı

Posted by lahy 30/12/2010

Adalet Bakanlığı’na bağlı  Ulusal Cezaevleri Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre 1995’de yaklaşık 148.000 olan tutuklu sayısı, on yıl sonra 361,402’ye ve şimdi de 494,237 ‘ye yükseldi.

SAO PAULOResmi makamlara göre Brezilya hapishanelerindeki tutuklu sayısı 494,237, bu rakam 15 yıl önceki rakamlardan üç kez daha fazladır.

Ulusal Cezaevleri Müdürlüğü’nün (DEPEN) rakamlarına göre 1995’de ki tutuklu sayısı  148,000’den biraz fazla idi.

Resmi haber ajansı Agencia Brasil tarafından yayınlanan bakanlık belgelerine göre 10 yıl sonra tutuklu sayısı yüğzde 144 artarak 361,402’e ulaştı

Aynı zamanda hapishanelerde çalışan gardiyan sayısı 60,000’e ulaştı.

Üç değişik devlet hapishanesindeki aşırı kalabalık sorununu çözmek için devlet federal hapishane sistemini yürürlüğe soktu.

Depen müdürü Airton Michels, yeni açılan yüksek güvenlikli hapishanelerin hapishanelerdeki aşırı kalabalık sorununun hafiflemesine yol açtığını söyledi.Michels’e göre yeni hapishane düzeni ayaklanma, isyan ve organize suç oranını düşürüyor.

Federal hapishaneleri açtığımızdan bu yana ayaklanma ve isyan oranı yüzde 7o azaldı,” dedi.

Brezilya hapiskanelerinde ki insanlık dışı koşullar

Brezilya hapishanelerinde tutuklu bulunan 500.000’e  yakın tutuklunun yüzde 44’ü herhangi bir suçtan mahkum değildir;  mahkemeye çıkarılmadıkları için yargıçlar tarafından cezalandırılmaktadırlar. Brezilya yasaları mahkeme öncesi tutukluluk süresini sınırlıyor ancak mahkemeler uymaları gereken yasaları görmezden gelmekte bir sakınca görmüyorlar.

Brezilya orta sınıfının hapishaneler ne kadar kötü olursa o kadar caydırıcı etkisi olacağı şeklindeki eğilimi adalet sistemi ve hapishanelerin reformunun gerçekleşmemesinin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Aşırı kalabalığın yanı sıra, işkençe, insanlık dışı muamele ve diğer insan hakları ihlalleri Brezilya hapishanelerini belirleyen karateristiklerdir. 2007 yılında hırsızlık suçlaması ile tutuklanan 15 yaşında bir gençkız 20 erkek ile aynı bölümde bir ay tutuldu. Bu süre içerisinde defalarca tecavüze ugradı ve kötü muamele gördü.

Bazı hapishane müdürleri yeni gelen mahkumlardan hapishanedeki çetelerden birisini seçmesini istiyor, eğer mahkum bunu yapmazsa kendileri bir atama yapıyorç Hapishanelerde çeteler yiyecek ilaç ve diğer ürnlerin dağıtımı ve iç düzenin korunmasından sorumludurlar.

Brezilya adalet sisteminin diğer bir sorunu da tutukluların yüzde sekseninin  avukat tutacak bir gelire sahip olmadıkları için mahkemeye avukatsız çıkmaları ya da kamu adına çalışan avukatların son derece meşgul olmaları nedeniyle hiçbir davaya gerektiği gibi bakamamalarıdır.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: