latin amerikan haber yorum

Brezilya solcu militan Battisti’yi iade etmiyor

Posted by lahy 01/01/2011

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva İtalya’nın, solcu yazar ve militan Cesare Battisti’yi iade talebini reddetti.

Brezilya, 54 yaşındaki Battisti’ye geçen yıl 13 Ocak’ta siyasi sığınma hakkı tanımış, İtalya, “terörist” olarak nitelendirdiği Battisti ile ilgili bu kararı protesto ederek büyükelçisini geri çekmişti.

Bu karardan önce açıklamalarda bulunan İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa, “İşlediği cinayetlerden pişmanlık duyduğunu hiç dile getirmeyen ve bu suçlardan dolayı bir gün bile hapiste yatmayan birinin serbest kalabilmesi inanılmaz olurdu. O bir katil, İtalya’ya verilmesi gerekiyor. Eğer bu gerçekleşmezse bazı sonuçlar kaçınılmaz olur.” şeklinde konuşmuştu.

Battisti, İtalya’da 1970’li yılların sonunda polise mukavemet ve hırsızlık suçlarından hapis yattığı sırada, Komünizmin Silahlı Proleterleri (KSP) adlı sol örgüte katıldı. KSP militanı olarak pek çok terör eylemine katılan Battisti, 1979’da tutuklanmış, ancak 1981’de Frosinone Cezaevi’nden kaçarak Fransa’ya sığınmıştı.  2002 yılında Fransa’dan eşiyle Meksika’ya geçen Battisti, Brezilya’da iltica telebinde bulunmuştu.

İtalya, bu süre zarfında, dört cinayet, soygun ve adam kaçırma suçlarından gıyaben yargıladığı Battisti’yi yaşam boyu hapse mahkum etti.

12 romanı yayınlanan Cesare Battisti kendisine karşı yapılan suçlamaları red ederek, hiç bir cinayet işlemediğini söylüyor.

2005 yılında iki eski Gladyo üyelesinin başını çektiği bir grubun Battisti’yı kaçırarak İtalya’ya getirmeyi planladıkları ortaya çıkmıştı.

İtalya’da sol kesimler iadesi halinde yeniden yargılanamayacağı ve gıyabında yapılan yargılamanın şaibeli olması nedeniyle C.Battisti’nin iadesine karşı çıkıyorlar.

Kararın ardından, Battisti’nin bir ”terörist” olduğunu savunan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Battisti’nin iade edilmemesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Berlusconi Lula da Silva’nın bu kararı sadece İtalyan hükümetine değil, kurbanların ailelerine de açıklamak zorunda olduğunu dile getirdi.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak İtalya’nın suçlamalarını red etti. Dışişleri bakanı Celso Amorim İtalya’nın tepkisini ”tuhaf” bulduklarını söyledi.

Lula da Silva’nın bu kararı görevdeki son gününde vermesi de tartışma yarattı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: