latin amerikan haber yorum

Meksika’da uyuşturucu savaşında 15 bin kişi öldü

Posted by lahy 01/01/2011

MEKSİKO CİTY Meksika’da uzmanların tahminine göre 2010 yılında uyuşturucudan kaynaklı şiddet olaylarında 15 bine aşkın kişinin hayatını kaybetti.

Böylece 2010 yılı, devlet başkanı Felipe Calderon’un 2006 yılında iktidara gelmesiyle başlattığı uyuşturucuya karşı savaşta en kanlı yıl oldu. Ölü sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50 arttı. 2009 yılında uyuşturucu kartellerine karşı savaşta 9 bin 635 kişi hayatını kaybetti.

Devlet başkanı Calderon uyuşturucu savaşında halk tarafından ‘kelle avcıları’ olarak tanımlanan özel kar maskeli birlikleri devreye koyarken, uyuşturucu kartelleri de asker-polise karşı silahlı ve bombalı saldırılarını arttırdı.

Uyuşturucu kartelleri ülkenin hemen hemen tüm bölgelerinde aktif iken, çatışmalar en çok sınır kenti Ciudad Juarez’de yaşanıyor. Burada, uyuşturucu çetelerinin kendi aralarındaki çatışmaları, özel polis birimlerinin baskınları sonucu başı kesilmiş, işkence edilmiş veya kurşuna dizilmiş insan cesetleri ile karşılaşılmadığı gün yoktur. Son zamanlarda ise sıklıkla yol kenarlarında ‘uyarı amaçlı’ asılmış insan cesetleriyle karşılaşılıyor.

Meksikalı yetkililer, kontrolü elden kaçırdıkları yönündeki suçlamaları reddediyorlar. Uyuşturucu baronlarının büyük bir bölümünü imha ettiklerini söyleyen yetkililer, rekor düzeyde uyuşturucu da ele geçirdiklerini belirtiyorlar.  (ANF NEWS AGENCY)

Görüşme:Meksika’da İktidar, Tahakküm ve Uzlaşmazlıklar- Dr. William I. Robinson

Margarita Zapata: ”Şimdi sosyal bir devrimin zamanı”

Oaxaca: Otonomi için mücadele sürerken cinayetler tırmanıyor


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: