latin amerikan haber yorum

Bolivya: Yakıt zammı oranına halk karar verecek

Posted by lahy 04/01/2011

Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera, hükümetin yakıt fiyatlarındaki artışı geri çektiğini ancak, petrol örünlerine sağlanan sübvansiyonu karşılayacak güçte olmadıklarını söyleyerek, halkın yapılacak zammın oranına karar vermesi gerektiğini söyledi.

García bu açıklamaları, Başkan Evo Morales zam kararnamesini geri çektikten iki gün sonra devlet TV’sinde yaptığı bir konuşma sırasında gerçekleştirdi.

Garcia, kararnamenin geri çekilmesinin hükümet için bir yenilgi anlamına gelmediğini, aksine ”hükümetin halkın kararlarına uyduğunu gösterdiği için bir zafer anlamına geldiğini” söyledi.

Politik analizciler, 748’nolu kararnamenin geri çekilmesini Evo Morales hükümeti için bir yenilgi olarak nitelerken, Garcia, bu kararın alınmasının  Bolivya’da halkın hükümetinin görevde olduğunu göstermesi nedeniyle yenilgi olarak nitelenemeyeceğini söylüyor.

Garcia, ” Halk ile birlikte ileriye iki adım atmak için bir adım geri adım atıldı; ulusal ekonomiyi geliştirmek için sosyal örgütler ile açık ve saydam bir şekilde görüşülerek atılması gereken adımlar atılacaktır” dedi.

İki saat süren TV programı sırasında Başkan Yardımcısı petrol ürünleri fiyatlarının artırılmasının doğru olduğunu savunarak, sübvansiyonları ”fiyatlara zam yapılmazsa daha fazla kanayacak bir yara olarak” tanımladı.

Garcia Linera, petrol ithalatına 666 milyon dolar harcadıklarını ve bu miktarın 380 milyon dolara tekabül eden miktarının sübvanse edildiğini söyledi. 2011’de bu miktarın 1 milyar doları geçmesi halinde sübvansiyon miktarının 500 milyon dolara ulaşacağını vurgulayarak, fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu ancak gelecek sefere kararların sosyal hareketlere danışılarak alınacağını belirtti.

kaynak: http://www.bolpress.com/art.php?Cod=2011010302

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: