latin amerikan haber yorum

Venezüella-Kolombiya: FARC ve ELN’e karşı işbirliği

Posted by lahy 04/01/2011

Kolombiyalı parlamenterler Aralık ayının son günlerinde Venezüella’da tutuklanan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) liderlerinden Nilson Albian Teran Ferreira, (Tulio)’nun iadesi kararını alkışladı. Daha önce bu konuda açıklamalarda bulunan Devlet başkanı Santos, Venezüella başkanı Hugo Chavez Frias’a teşekkürlerini iletmiş idi.

Caracol Radyosunun bildirdiğine göre, Kolombiya kongresinde uluslararası komite’de görevli olan bazı vekiller, Chavez’in Kolombiya-Venezüella sınırında gayet iyi tedbirler aldığını, ancak, her iki ülke arasında ticari ilişkiler bir kez daha durursa, bu durum, Venezüella’da sosyal bir  krize yol açacağı için Chavez’in başka çaresi olmadığını iddia ettiler.

Liberal Parti senatörlerinden Guillermo Garcia, radyo istasyonuna, ”Chavez’in başka bir tercihi yok. Venezüella bir iç krizin eşiğinde ve ilişkilerin yeniden kurulması ona güç kazandırıyor” dedi.

Polo Demokrasi partisinden sosyal demokrat senatör Camilo Romero, ELN komutanı ”Tulio”nun önümüzdeki günlerde Kolombiya’ya teslim edileceğini söyledi. Kolombiya, Venezüella’da bulunan diğer önemli FARC ve ELN üyelerinin tutuklanıp iade edilmesi için lobi yapıyor.

Romero, “Başkan Chavez’in verdiği söze güvenmeliyiz. Başkan Santos’un söylediklerine inanmalıyız. Bu şekilde her anlamda: politik ve ekonomik, olarak daha iyi ilişkilere sahip olabiliriz” dedi.

”Tulio” mahlasıyla tanınan ELN komutanlarından Nilson Albian Teran Ferreira’nın Venezüella’da nasıl tutuklandığı bilinmiyor. Tulio, ELN’in komuta zincirinde iki numaralı isim. 2007 yılında, Kuzey Kolombiya’da giyabında yargılandığı davalarda 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başkan Santoz’un iktidara gelmesinden sonra bir açıklama yapan Chavez sınır bölgelerinde güvenliği artıracaklarını, bu bölgede Kolombiyalı gruplar tarafından işlenen suç oranının giderek artığını, bu grupların yerel halktan haraç aldıklarını söylemişti.

Venezüella’ya sığınanlar yalnızca FARC ve ELN üyeleri değil. 4 milyon Kolombiyalının yaşadığı Venezüella’da yerleşen sağcı paramilitari grupların üyeleri uyuşturucu ticareti ve organize suç örgütleri içinde önemli bir rol oynuyorlar.

Göründüğü kadarı ile Venezuella’nın Santos rejiminin baskıları karşısında geri adım atıp ELN liderini iade etmesi Kolombiya’da bir zayıflık işareti olarak algılanıyor. Bu durumda Venezüella yönetiminin ister istemez şeytanla işbirliği yapar durumuna düşürülmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: