latin amerikan haber yorum

Rousseff, Brezilya’nın yeni havalimanlarını özelleştiriyor

Posted by lahy 05/01/2011

Geçtiğimiz hafta sonu göreve başlayan Brezilya’nın ilk kadın devlet başkanı Dilma Rousseff’in ilk icraatı, İşçi Partisi (PT) içindeki sol muhalefete rağmen Brezilya’da hava alanlarının inşa ve yönetimini özel sektöre açtığını duyurmak oldu.

Dilma Rousseff, Brezilya’da açılacak yeni havalimanları ve terminalleri özel sektöre açtığını duyurdu. Başkan’ın göreve başlar başlamaz PT içindeki özelleştirma karşıtlarını hiçe sayarak aldığı bu karar iş çevreleri tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı. PT,  Başkan Cardoso döneminde özelleştirmelere karşı çıkmış idi. Dilma’nın ögretmeni ve koruyucusu Başkan Lula’da havalimanlarının özelleştirilmesi için bir adım atmayı red etmiş idi.

Başkan Dilma Rousseff bu özelleştirma kararı ile  neoliberal tedbirleri uygulama konusunda Lula’dan daha ileri gideceğinin mesajını verdi.

Son seçim kampanyası sırasında  PT, Fernando Henrique Cardoso ile aynı partiden gelen Jose Serna’nın brezilyalı kamu kuruluşlarını özelleştireceği, kendilerinin ise farklı politikalar izleyeceklerinin propogandasını yaptı.

Başkan Dilma Rousseff ‘in hükümetinde yer alan yeni bakanlar  ülkenin en büyük havalanı olan Sao Paulo’da ki Guarulhos ve Viracopos da yeni açılacak terminalleri yap-işlet-devret formülü ile, 20 yıllığına  ülkenin en büyük hava taşımacılığı şirketleri olan TAM ve Gool’a verebileceklerini duyurdu.

Başkan Rousseff  danışmanlarına bu konudaki gerekli yasal düzenlemeler paketini hazırlamaları için 15 gün süre verdi. İlgili kanunun bir ay  içinde çıkarılacağını söyledi.

Herkese İnternet

Dilma Roussef’in öncelik verdiği ikinci konu da Brezilya’da herkese İnternet bağlantısı sağlanması oldu. Alt yapının yaygın bir şekilde kurulması konusunda devletin yatırmlar yapacağını söyleyen Başkan Dilma aylık internet bağlantı ücretlerinin   30 reale düşürülmesi gerektiğini söyledi. İşçilerin ortalama 540 real maaş aldığı Brezilya’da aylık bağlantı ücreti 120 real (55 euro) civarındadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: