latin amerikan haber yorum

Sosyalist Öğrenciler Chavez’in veto kararını eleştiriyor

Posted by lahy 07/01/2011

Karakas – Başkan Chavez, dün Üniversite yasasını ve KDV artışını veto ettiğini duyurdu. KDV’nın artırılmamasını olumlu karşılayan sol kesimler Üniversiteler Öğretim Yasası’nın veto edilmesini ise olumsuz karşıladı. Bu konuyu tartışmak için Marea Socialista(Sosyalist Akıntı) dergisi Gençlik kolu üyesi  üç sosyalist öğrenci ile bir görüşme yaptı:

PMS:  Marea Socialista gençleri Üniversiteler yasası (LEU) hakkında ne düşünüyor?

Alexander Marín: Ulusal Meclis’in Üniversiteler Öğretim Yasasını aniden tartışarak onaylaması bütün ülkeyi ayağa kaldırdı. Heryerde hareketlenmeler ve tartışmalar yaşandı ve değişik kesimler gösteriler düzenledi; kimi yasayı savunurken kimileri de yasanın onaylanmamasını talep etti. Mamafih,  hatalara ve bir çok konuda belirsizliklere sahip olmasına rağmen sol öğrenci hareketi ( bu dinamik süreçte yer alan bütün eğilimleri ile) ve değişik halk örgütleri bu yasayı sınıf mücadelesini derinleştirmemiz ve ileri götürmemiz için yardım edecek bir araç olarak gördü.

PMS: ¿Neden LEU’nun veto edilmesinin öğrencilerin ve halkın mücadelesinde geri adılmış bir adım olduğunu söylüyorsunuz?

César Romero: Günümüzde bolivarcı süreç bir kriz ve duraklama aşamasındadır, bir çok kişi bürokrasinin ihmalkar, etkisiz ve anti demokratik politikaları sonucu demoralize oldu ve hareketi terk etti.  Sokağa çıktığımız zaman gördüğümüz Chavez yanlısı ya da karşıtı büyük yürüyüşler değildir, hergün maaş artışları, çalışma güvenlliği ve konut için gösteriler, grevler ve talepler artarak sürüyor.  Böyle bir durum karşısında, tek bir çözüm vardır: sınıf mücadelesinin yükseltilmesi, hareketlenme ve devrimi derinleştirmemize izin verecek devrimci dönüşüm için anti kapitalist tedbrlerin alınması ve bir kaç yıl önce sahip olduğumuz dinamizmi yeniden kazanmak.

PMS: Mamafih, büyük bir ulusal tartışma çağrısı var

Alexander Marin: Ulusal bir tartışma? Şimdi mi? Halk hareketleri olarak 11 yıldır yeni bir üniversite yasasının çıkması için faaliyetlerde bulunduk!

Yasanın red gerekçelerinden biri olan ulusal bir tartışma açma gerekçesi, gerçekte, geçmişte yapılan bir dizi önemli faaliyetleri dikkate almamaktır.

50 yıldır, Venezüella Üniversitesi, bazı değişiklikler dışında herzaman anti demokratik, temsile dayalı ve  çürümüş( iş merkezi) yapısını korudu. Onlarca yıldır yeni bir yasa talep ediliyor. Savunduğumuz taleplerin çoğu gerçekte Merida hareketi gibi veya üniversitede yenilenme gibi devrimci hareketler tarafından formüle edildi: Eşit haklara sahip olma, her alanda demokrasi, kaynakların toplumsallaştırılması ve kontrolü ve sorunun köklerine dikkat çeken ve üniversite sisteminin gerçekten değiştirilmesini sağlayacak bir dizi başka talepler.

Bu mücadeleyi bir kenara bırakarak şimdi ulusal bir tartışma açılacağını söylemek tam bir sorumsuzluktur. Özerkliği savunan hareketin yalnızca yöneticilerin çıkarlarına hizmet ettiğini (hergün daha fazla zenginleşiyorlar) ve hiç bir zaman ulusal tartışmaya açılmamış (bunu yapmak için hertürlü imkanları vardı) temsili ve yukardan aşağı bir sistem tarafından karakterize edilen üniversitelerin karşılaştığı problemlerin bilinmesine rağmen, bundan yararlanıp harekete geçmemek, ve kendi hareketininde detaylarını bilmediği belgelerden söz etmek ve sağın öğrenci hareketi bir talepte bulunduğu zaman buna uyup duyurmak, doğru değildir.

César Romero: Ancak bu gerekçe bugün daha da sorumsuzdur, çünkü Meclis ulusal bir tartışma açmak için 5 yıla sahip idi ve bunu yapmadılar!  5 yıllık çalışmaları boyunca ne etkili idi ne de çoğunluğun çıkarlarına uygundu, Üniversiteler yasası, Çalışma yasası ve Sağlık yasası alanlarında hiç bir yasa çıkarmayıp, bunları rafa kaldırdılar.  Yıllardır sol örgütler açık ve kapsamlı toplantılar ve çeşitli kitle eylemleri düzenleyerek sayısız öneriyi Ulusal Meclis’e sundu ve günümüzde gördüğümüz bunların hiçbirini dikate almadıklarıdır.

PMS:  Marea Socialista gençliği bir bildiri yayınlayıp  LEU’nın ilerici olduğu ancak eksiklikleri olduğunu söyledi. Buna rağmen veto kararına karşımısnız?

Alexander Marín: Yasa bir kazanım idi!, eksiklikleri onu onaylamamak için bir gerekçe değildir.

Özellikle bir çok alanda belirsizliklere sahipti: ilk olarak parasız eğitim gibi (demokratik olmanın yanısıra) temel konulara, devletin fakir öğrencilerin eğitimlerini garanti altına alması, üniversitelerim özel şirketler tarafından yönetilmemesi  vb.. yer vermedi. İkinci olarak ta mevcut olan sistemi (okullar, fakülteler, bölümler ve bunlara bağlı otoriteler, işçiler ve eğilimler) bir kenara koyup yeni bir üniversite sistemi planlıyordu.

mamafih ..yasaları sınıf karakterina bakıp değerlendiriyoruz ve bu konuda emin isek gerekli araçlar, yasal düzenlemeler, süreci derinleştirmek için hergün mücadele eden sosyal hareketler  vasıtasıyla düzenlemeler yapılabilirdi. Ve yasa kesinlikle onu geliştirmemiz için gerekli yapıya sahip idi.

Üniversitelerde mücadeleyi yeniden canlandırmamız ve herşeyin üzerinde üniversitelerde solu yeniden inşa etmemiz ve mümkün bir demokratik, amaçlara sahip ve eleştirel bir öğrenci hareketinin doğması için büyük bir imkan sağlıyordu. Devrimci sürecin acil olarak bu karaktere sahip bir harekete ihtiyacı yok mu? Üniversitelerin dönüşümünü bunu ileriye iten bir öğrenci hareketi olmaksızın gerçekleştirmek mümkün mü?

PMS:  LEU’nun veto edilmesi hakkında sen ne düşünüyorsun?

César Romero: LEU’nun vetosu halkın mücadelesinde geri adılmış bir adımdır ve yalnızca sağa fayda sağlamaktadır.

Sonuçta bu veto geri atılmış bir adım ve üniversite de sol için  büyük bir fırsatın ortadan kaldırılmasıdır.

Not: Marea Socialista PSUV içinde aktik olarak çalışan bir politik harekettir. Oijinali aporrea.org’da 5.1.11’de yayınlanan yazının kısaltılmış çevirisine yer verdik.

Chavez, KDV artışı ve Üniversiteler Yasasını veto etti

Venezüella Üniversite Yasası, Öğrenci hakları Kanunu´nu gerçekleştiriyor ve yüksek eğitimi demokratikleştiriyor

Venezüella: işçiler bürokrasiye karşı devrimci bir çalışma yasası için yürüdü

Venezüella: Mitsubishi işçileri işten çıkarmalar ve hükümeti protesto ettiler

Venezüella: İşçilerin öz yönetimi ve işçi kontrolü için mücadele

Venezüella:”Partiyi yenilemek ve bürokrasiyi ortadan kaldırmak gerekiyor”

Venezüella: Muhalif öğrencilerin protesto eyleminde çatışmalar. Aralık 2010

Venezüella: Onbinlerce öğrenci yeni üniversite yasası için yürüdü


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: