latin amerikan haber yorum

FARC-EP: ”2011’de faaliyetlerimizi iki katına çıkaracağız”

Posted by lahy 11/01/2011

BOGOTA – FARC-EP’nin önde gelen  liderlerinden Alfonso Cano, yılbaşı dolayısıyla Anncom web portalında yayınladığı bir video’da, 2011 yılında gerilla faaliyetlerini ” kelimenin her anlamında” tırmandıracaklarını duyurdu. Cano, kanun yapıcılarını köylere dönüş ve tazminat konularında özellikle çalışmaları gerektiğini söyledi.

13 dakikalık video kayıtında Cano“Bütün düşen savaşçılarımızın değeri ve tecrübemiz ve inançlarımız doğrultusunda 2011’da faaliyetlerimizi kelimenin her anlamında iki katına çıkaracağız, ” dedi.

Video’nun yayınlandığı geçtiğimiz Cuma günü (31 Aralık) gerillalar tarafından güney illerinden San Vicente del Caguan’da bulunban bir polis karakoluna düzenlenen FARC saldırısında 5 gerilla, 3 asker ve bir sivil öldü.

FARC-EP ayrıca. 2011’in ilk günlerinde Huila eyaletinin başkenti Neiva’da bulunan güvenlik güçlerine karşı üç ayrı saldırı düzenledi. Meydana gelen  patlamalarda bir kişi ölürken bazı binalar tahrip oldu.

FARC’ın tarihsel lideri Manuel Marulanda’nın 2008 Mayıs ayındaki ölümünden sonra FARC liderliğini üstlenen Alfonso Cano,  FARC’ın barıştan yana olduğunu ve politik bir çözüm için mücadele ettiklerini vurgulayarak, 2011’de gerillaların ülkeyi ilgilendiren her konuda söz sahibi olacağını söyledi.

Cano, ”politik bir çözüm bulunana kadar savaş sürecektir,” dedi.

Kolombiya’da son aylarda  312 kişinin ölümü ve 2 milyon kişinin  zarar görmesine neden olan sellere ” planlama eksikliği ve kötü yönetimin” neden olduğunu söyledi.

Cano meydana gelen zararlardan doğal kaynakları hesapsızca sömüren yabancı kapitalistlerin sorumlu olduğunu söyledi.

Cano Kolombiya Kongresi köylere dönüş ve tazminat konusnda ciddi bir adım atarsa bu yaptırımların uzlaşmazlığın çözümüne katkıda bulunacağını söyledi.

Cano, toprakların gerçek sahipleri olan çiftçiler, Afro-Kolombiyalılar ve yerli halklara geri verilmesi gerektiğini vurguladı.

Cano, büyük tarım işletmelerinin bir kanser gibi yayıldığını söyleyerek, bu duruma bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

Kolombiya”da Meclis bir kurbanlar yasası çıkararak savaştan etkilenen 4 milyondan fazla kişiye tazmınat sağlama kararı almıştı.

Yasa teklifi Senato’da görüşülecek.

Kolombiya Hükümeti Eylül ayında hazırladığı diğer bir yasa teklifi ile 2 milyon hektar toprağı topraklarından uzaklaştırılan köylülere dağıtmayı önermiş idi.

Toprak refomu taraftarları yasanın toprak sahipliğini ispatlama sorumluluğunu topraksız köylülerin omuzlarından alarak yeni sahiplerine yüklediği için olumlu olduğuna inanıyorlar.

FARC’ın, son mesajına gecikmeksizin bir yanıt veren Başkan Juan Manuel Santos yönetimi video’nun bir cesaret gösterisinden başka bir şey olmadığını söyledi.

Başkan yardımcısı Angelino Garzon gerillaların bu mesajlarla halkı tehdit ettiğini iddia etti.

Tarihsel lideri Marulanda’nın ölümü ardından ileri gelen komutanlarından Raul Reyes ve Jorge Briceño Suarez/“Mono Jojoy,”’u kaybeden ve iç bölgelere doğru çekilen FARC-EP güçleri bir toparlanma aşamasında bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: