latin amerikan haber yorum

Brezilya: Sel trajedisi devam ediyor

Posted by lahy 17/01/2011

Brezilya’da sel ve toprak kayması 610’dan fazla can aldı. Rio De Janeiro yakınlarındaki 2330 kilometrekarelik dağlık araziyi etkisi altına alan toprak kayması sebebiyle halen birçok köy ve kasabaya ulaşılamıyor.

Çevre kentlerden gelen askeri kuvvetler ise yiyecek yardımı yapmak, güvenliği sağlamak ve kurtarma çalışmalarına katılmak için felaket bölgesi Teresopolis’te.

Kurtarma çalışmalarına katılan bir polis memuru güvenliğin tam olarak sağlandığını ifade ediyor:

“Rio De Janeiro’dan askeri takviye geldi. Birçok ekip burada. Teresopolis hiç bu kadar güvenli olmamıştı.”

Yoğun çamur sebebiyle cesetlerin bazılarına ulaşılamazken, hayatta kalanlar bir yandan yiyecek ve ilaç arıyor diğer yandan kaybettikleri yakınlarını bulmaya çalışıyor.

Yakınlarının cesetlerine ulaşmaya çalışanların oluşturduğu morg kuyruğunda bekleyen gözüyaşlı bir kadın yaşadıkları tradejiyi anlatıyor:

“Birçok insan halen toprak altında. Bir arkadaşım dört çocuğunu kaybetti ve cesetlerinin de toprak altında kaybolduğu tahmin ediliyor. Buradan çıkmanın bir yolu yok.”

Carvalho kentinde halk yetkililerin ilgisizliğinden ve kurtarma çalışmalarının yavaşlığından şikayetçi.

Bölge savcısı ise çalışmaların hızlanabilmesi için cesetlerin kimlik tesptinin daha sonraya bırakılmasını istedi.

Bu da dondurucu kamyonlarıyla götürülüp, morglara toplanan cesetlerin kimlik tespitinin en az bir ayı bulacağı anlamına geliyor.

Kimliği teşhis edilmeyen cesetlerin, yakınları bulunmadan gömülmesi de tartışmalara yol açtı. Salgın hastalık tehlikesi nedeniyle cesetlerin gömülmesi nedeniyle, kayıp yakınları morglardaki cesetleri teşhis etmek için hastanelere akın etti.

Rio de Janeiro Mezarlık Müdürü Rui Almeida, acele etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Şu ana kadar 15 cesedi gömdük. Gün bitmeden 65 cesedin daha gömülmesi gerekiyor. “ dedi.

Çok sayıda kayıp olması nedeniyle, ölü sayısının resmi rakamlardan daha yüksek olduğu belirtiliyor. Sel felaketi, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff için ilk ciddi sınav olma özelliği taşıyor. Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası ve 2016’da olimpiyatlara yönelik hazırlık çalışmaları da sel felaketiyle birlikte ciddi yara aldı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: