latin amerikan haber yorum

Eski diktatör Duvalier Haiti’ye geri döndü

Posted by lahy 18/01/2011

Eski diktatör François Duvalier, Baba Doctor,,(1957 ve 1971) ve oğlu Jean Claude Duvalier, Küçük Doktor, (1971-1986) Haitii’de 60.000 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Babasının 1971’de ölümünden sonra iktidara geçen Papa Doc’un oğlu Duvalier 1986’da bir ayaklanması sonucu ülkeyi terk edene kadar ülkeyi baskı ve zülüm metodları kullanarak yönetti.

25 yıldır Paris’de sürgünde yaşayan. 59 yaşındaki eski diktatör Baby Doc dün ülkeye geri döndü.

Toussaint Louverture havalanınında bin kişi tarafından karşılanan eski diktatör ”Yardım etmeye geldim” dedi.

Başkan René Préval 1997 yılında Duvalier ülkeye dönerse hapse konacağını duyurmuştu Ancak, Baby Doc, dün havalanından kalacağı 4 yıldızlı hotele polis koruması eşliğinde gitti. Haiti’nin yeniden dönüş sürecine katılmak üzerine geldiğini söyleyen diktatör Duvalier’in ne gibi planlar yaptığı bilinmiyor.

Duvalier’in geri dönüşü konusunda devlet başkanı Rene Preval bir açıklama yapmazken, dönüş haberi Haiti halkına daha önceden duyurulmadı. Haiti’nin gerek sosyal ve gerekse de politik bir krizin ortasında olduğu bir dönemde Duvalier’in Haiti’ye geri dönmesinin tepkilere yol açması bekleniyor.

Seçimle başa gelen eski başkan Aristide’nin Güney Afrika’da sürgünde bulunur ve partisi baskılar ile karşılaşırken eli kanlı bir diktatör olan Duvalier’in ülkeye dönmesi Batılı devletlerin ikiyüzlülüğünü gösteriyor.

Haiti’de 15 yıllık kanlı bir diktatörlüğe imza atan Jean-Claude Duvalier 1986’da ülkeyi terk ettiğinde kimse Duvalier’in geri döneceğine ihtimal vermiyordu.

‘‘Küçük doktor’‘ lakablı Jean-Claude Duvalier, Haiti’nin başına geçtiğinde sadece 19 yaşındaydı. Tecrübesiz lider, 1957’den beri ülkeyi diktatörlükle yöneten babasının aniden ölümüyle Latin Amerika’nın ilk siyahi cumhuriyetinin lideri oldu.

‘‘Baba Doktor’‘ lakablı babası, o daha 7 yaşındayken göreve geldi. Çocukluğu 11 darbe girişimine, siyasi dalaverelere ve şiddete şahit olmakla geçti. 11 yaşında bombalı bir saldırıdan kıl payı kurtuldu.

Diktatör baba, gizli servisi sayesinde muhaliflere göz açtırmıyor, halkın sefaletini asla dikkate almıyordu:

“Her ülke güçlü bir yöneticiye sahip olmalıdır. Bu kişi, Fransızlar’ın ya da İngilizler’in bildiği gibi bir diktatör değil, güçlü biri olmalıdır.’‘

15 yıl boyunca ülkeyi tek başına yöneten Jean Claude da babasının izini takip edecekti. Başlatmaya niyetlendiği özgürleştirme çabalarıysa eski rejimin ve burjuvazinin sembollerinden Michelle Benett ile evlenmesiyle hızla son buldu.

1986’da başlayan halk ayaklanması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin baskıları ‘‘Küçük Doktor’‘un istifa etmesine neden oldu. Görevde olduğu süre boyunca sıkı yönetim yüzünden yaklaşık 100 bin Haitili ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Diktatör ve karısı ülkeyi terk ederek Fransa’ya sığındı. Ülkenin en gözde turistik beldelerinden Cote d’Azur’da yaşadılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: