latin amerikan haber yorum

Puerto Rico: Öğrenci eylemleri sürüyor

Posted by lahy 21/01/2011

Puerto Rico Üniversitesi (UPR) 11 Ocak’da eğitimin yeniden başlaması ile birlikte ekonomik taleplerde yoğunlaşan protestolarına yeniden başladı. Protestolar Aralık ayında 2011 yılında öğrencilerin yılda 800 dolar harç ücreti ödeyeceğinin açıklanması ile başladı. ; protesto liderleri bu uygulama sonucu 65.000 öğrenciden en az 10.000’inin kamu üniversitelerinden ayrılacağını söyledi.

Öğrenciler 7-8 Aralık’da yaptıkları dersleri boykot ve grev çağrısının ardından 14 Aralık’dan sürecek süresiz boykot-grev çağrısı yapmıştı.; ancak, planlanan eylemler Üniversite’nin yalnızca 6 kampüsünde eylemler gerçekleştirildi. 2010 yılının ilkbaharında  eğitimdeki bütçe kesintilerini engellemek için yapılan eylemlere ise 10 kampüs katılmıştı. Öğrencilerin iki ay boyunca sürdürdükleri okul boykotu sonucu hükümet geri adım atmıştı. (People’s World 1/10/11)

11 Ocak’da eğitime yaniden başlanması sırasında düzenlenen yürüyüş yüzleri maskeli bazı gençlerin taşkınlıkları sonucu öğrenci hareketini savıunmaya itmişti.

12 Ocak’da Polisler Río Piedras kampüsünde bildiri dağıtan 9 öğrenciyi gözaltına aldıktan sonra birgün sonra bırakmıştı. Protestoları düzenleyen Öğrenciler Konseyi gözaltılar nedeniyle Üniverisite yönetimi ve Porto Rico Üniversitesini suçlamışlardı. Konsey ayrıca yapılan vandallıkları da kınayarak, bu türlü eylemlerın öğrenci hareketine zarar verdiğini bildirdi.(Primera Hora (Guaynabo) 1/13/11___)

13 Ocak’da  75 protestocu öğrenci  Río Piedras kampüsünün öğrenci kayıt ofisinin merdivenlerinde oturarak bir protesto düzenledi. Öğrencilerin açtığı dev pankartta ” Ödemeye hayır” diye yazıyordu. Öğrencilerin pankartında Alman felsefecisi  Immanuel Kant’dan yapılan bir alıntıda vardı: “Yalnızca eğitim yoluyla bir insan insan olabilir; bir insan eğitiminin ona verdiğinden daha fazlası olamaz” Protestocu öğrenciler daha sonra biber gazı kullanan polislerin saldırısı sonucu bina dışına çıkarıldı.7 öğrenci tutuklandı.(Primera Hora 1/13/11;Puerto Rico Indymedia 1/14/11)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: