latin amerikan haber yorum

Chavez, ”ABD, Mısır’da ki olaylara karışmamalı”

Posted by lahy 01/02/2011

Mérida   –Mısır’da süren 29 yıldır iktidarda bulunan Mübarek rejimine karşı protestolar hakkında konuşan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez  ABD’nin bu konudaki ”girişimlerini” kınayarak Arap dünyası ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Tıp kaynaklarına göre, 31 Ocak’a kadar ölenlerin sayısı 92’ye çıktı.

“Barış  ve Mısır halkının, Arap halkının barış, anlayış ve ilerleme için yollar aramasını ve bunun da ötesinde Arap dünyasının birliği çağrısı yapıyoruz.” dedi.  Cumartesi günü bu konuda konuşan Chavez ayrıca,  ”Kuzey Amerika emperyalistleri ve müttefiklerinin amaçlarından birinin Arap dünyasını bölmek olduğunu ” söyledi.

“Halk mücadelecidir ve onları diktatörlükler ve tiranik hükümetlere mahkum kıldılar” .

”Venezüella hükümeti barış istiyor ve Arap kardeşlerimizle yanyana olacağız” dedi.

Pazartesi günü bu konuda yeniden konuşan Chavez, Mısır ve Tunus’un egemenliğine saygı gösterilmesini Washington ve diğer batılı ülkelerden gelen bildirimlerin ABD’nin kontrolü eline geçirmeye çalışması anlamına geldiğini ve utanç verici olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı  Hillary Clinton Mısır’da düzenli bir şekilde demokrasiye geçilerek iktidar boşluğüunun önlenmesi çağrısı yaptı ancak, Mübarek’in istifasını talep etmedi.

Mübarek rejimi Ortadoğu’da ABD ve İsraille çok güçlü ilişkilere sahip az sayıdaki hükümetten biri olduğu için ABD için stratejik bir öneme sahiptir.

Geçtiğimiz Cuma günü Karakas’da ki Mısır elçiliği Mısır-Venezüella yurttaşları tarafımndan işgal edildi. Chavez, Dışişleri Bakanı Maduro’nun göstericilerle görüştüğünü ve işgali olumlu bir şekilde sona erdirmek istediklerini söyledi.

İşgalçilerden işçi Yahya Zakaria, Telesur’a  protestolarını Mısır sokaklarında katledilen halk ile dayanışma için gerçekleştirdiklerini ” söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: