latin amerikan haber yorum

Şili’de işkenceci general hala görevde

Posted by lahy 03/02/2011

Santiago, (Prensa Latina) 1973-1990 yılları arasındaki Augusto Pinochet diktatörlüğü sırasında gizli polis üyesi olduğunu itiraf eden Şili Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay İkinci Başkanı General Guillermo Castro’nun görevinden istifa etmesi için parlamenterler, muhalefet liderleri ve insan hakları örgütleri baskılarını artırıyor.

Kayıp Yakınları Birliği Başkanı Lorena Pizarro, Şili Ordusunun en önemli komutanlarından sayılan Guillermo Castro’nun insan haklarını ihlal etme suçu işlediğini belirtti.

Askeri diktatörlük döneminde yaşananları ADN Radyo Şili muhabirine anlatan Pizarro, ortaya çıkan bu gibi gelişmelerin Şili halkını dehşete düşürmemesi durumunda o ülkenin mahvolmaya layık olduğunu belirtti.

Santiago’nun güneyindeki Paine köyünde 1973 yılında köylülerin katledildiği olayın araştırılması sırasında yazılı açıklama yapan general, kötü şöhretli gizli polis örgütü DINA’nın devamı niteliğindeki CNI üyesi olduğunu açıklamıştı.

Sosyalist Parti milletvekili Marcelo Diaz, generalin halka baskı uygulayan bir örgütün üyesi olması kabul edilemeyeceğini söylerken, Komünist Parti milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hugo Gutierrez de bu fikirlere katıldığını belirtti.

Sosyalist Parti Başkanı Osvaldo Andrade ise bir generalin insanları öldüren yasadışı bir terörist örgüte üye olduğunu itiraf ettiğini vurgularken, silahlı kuvvetlerin onuru için istifa etmesi gerektiğini açıkladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: