latin amerikan haber yorum

Wikileaks: ABD, Ahmedinejad ve Che Guevara

Posted by lahy 05/02/2011

ABD makamları Ernesto Che Guevara’nın imajını İran başkanı Mahmud Ahmadinejad’ı itibarını sarsmak ve Latin Amerika’da ki halkın onu desteklemediğini göstermek için analizlerine dahil etti. Tel Aviv’de ki ABD elçiliği tarafından gönderilen 131987 nolu,  29 Kasım 2007 tarihli ve gizli damgalı belgede, Bush yönetiminin, Ahmedinejad’in bazı Arap ülkeleri ve Latin Amerika’da ki sol rejimler tarafından ”bir kahraman” gibi görülmesinden rahatsız olduğu görülüyor. Ayrıca, yahudi soykırımının yalanlanmasının Ahmedinejad’a bazı taraftarlar kazandırdığı yazıldı.

Latin Amerika’da ki sol rejimlerden kastın Venezüella’da Hugo Chavez ve Nikaragua’da Daniel Ortega rejimleri olduğu ancak, ” Latin Amerika’da sokaktaki vatandaşların desteğini almak konusunda problemlerin mevcut olduğu” belirtilerek bir analiz yapılıyor: “Bu kişilerin (halkın) İran devrimini kendi devrimleri ile karşılaştırmadığı” belirtiliyor. Belge de aktarılan toplantıda bazı Latin Amerikalı Ahmedinejad’ın kamuoyunu etkileme teşebbüslerinden rahatsız olduğu da söylendiği bildirliyor.

Belge de ayrıca, Tahran’da düzenlenen Che’nin kızı Aleida Guevara’nın katıldığı bir toplantıda yaşananlara değinildi: Aleida Guevara, burada yaptığı konuşmasında İran rejimini eleştirerek, babasının görüşlerinin İran’da mollarının görüşlerinden farklı olduğunun altını çizdi.

25-29 Eylül 2007’de Tahran’da düzenlenen İran ve Küba devrimlerinin karşılaştırıldığı konferansda İranlı ana konuşmacı Saad Ghasemi ”Küba halkı, Fidel Castro ve Che Guevara’nin hiç bir zaman komünist olmadıklarını ve Sovyetlerden.. nefret ettiklerini ” söyleyince Che’nin kızı Aleida Guevara, ”Küba halkı adına” konuştuğunu belirterek, ”biz sosyalist bir ulusuz” dedi, Sovyetler Birliğini savundu ve Ghasemidejar’ın Che’nin eserlerinin kötü tercümelerini okumayı bir tarafa bırakmasını istedi.. “Babam hiç bir zaman Tanrı hakkında konuşmadı. Hiç bir zaman Tanrı’ya inanmadı.” diyerek, ayağa kalktı ve diğer latin Amerikalı temsilcilerle birlikte salonu terk etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: