latin amerikan haber yorum

Venezüella gençliğinin bolivarcı devrim için yürüyüşü

Posted by lahy 13/02/2011

Karakas, (Prensa Latina) 12 Şubat Venezüella Gençlik Günü kutlamaları kapsamında Kuzey Venezuela’nin Aragua eyaletinde yer alan Maracay’da binlerce Venezüellalı genç, 1999’da başlayan devrimci süreci desteklemek için yürüyecekler.

Cumartesi günü şehir içinde yapılacak gösteriye ülkenin farklı yerlerinden ve kesimlerden birçok insanın katılması bekleniyor.

Şehrin sembolik anlamı, bağımsızlık kahramanı Jose Felix Ribas’ın (1775-1815) çoğunlukla öğrenciler ve gençlerden oluşan Cumhuriyetçi birliklerine 12 Şubat 1814’te La Victoria Savaşı’nda önderlik yaptığı ve kendilerinden çok daha güçlü sömürgeci güçleri yendiği mekan olmasından ileri geliyor.

Fidel Rodrigez “Muhalefete, Bolivarcı devrim için savaşmaya hazır olan bir gençlik olduğunu göstermek istiyoruz” diyerek gösteriye katılım davetinde bulundu.

Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi Gençlik Kanadı’nın beyanına göre, Başkan Hugo Chavez’in de yürüyüşe katılması bekleniyor.

Bir kaç gün önce binlerce işçi, başkanı ve hükümet politikalarını desteklemek için sokaklardaydı.

Gençler ve işçiler 2012 Aralık genel seçimleri de dahil olmak üzere, gelecekteki zorluklarla mücadelede başarıyı sağlamak için Chavez tarafından oluşturulan Yurtsever Cephe’nin bel kemiğini oluşturuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: