latin amerikan haber yorum

Guatemala: Maya yerlileri 5127’inci yılın gelişini kutladı

Posted by lahy 23/02/2011

GUATEMALA CITY – Guatemala’da Maya yerli halkı Salı günü yıl 5127’nin başlangıcını kutladı; bu yılın ”otorite değişikliği” yılı olduğuna inanılıyor.

Maya din adamları ve toplum liderleri , “Barış için, uyum için, halkların birliği için,” dualar okuyarak ateş etrafında dans ettiler ve 4 ana noktada toplanarak, tanrılardan ” daha iyi zamanların şafağını ” getirmelerini dilediler.

Hükümet üyelerininde katıldığı ana kutlama başkentin batısındaki Kaminal Juyu’da yapılarken Mayalar tarafından kutsal olarak kabul edilen diğer yerlerdede kutlamalar yapıldı.

Kutlamalar Mayaların Wayeb olarak nitelediği 5 günlük bir önceki yılı değerlendirme ve yeni yıl amaç ve eylemlerini karşılaştırma döneminin sonunda yapıldı.

Maya anlayışına göre yıl 5127, 12.nci yol tarafından yönlebndirlecek ve yeni yıl bir ”otorite değişikliği”ni temsil ediyor.

Maya yaşlılarından Juan Axtij EFE’ye “Kutsal kitap Popol Wuj’un bu yıl olacaklarla ilgili varsayımları bir basit öngörü değil, ümit ve yön bulmamız için bir araçtır”.

Yaşlı adam bu sözleri, söylerken, Guatemala’da Eylül ayında yapılacak Başkanlık, Meclis ve belediye seçimlerine gönderme yaptı.

Yerli halklar 14.4 milyon nüfusa sahip olan Guatemala’da nüfusun yüzde 42’sini oluşturuyorlar.

Mayalar, son yirmi yıl içinde, 1960 ve 1996 yılları arasında süren iç savaş sırasından askeri hükümetler tarafından tahrip edilip unuturulmaya çalışılan kültürlerini yeniden canlandırmayı başardılar.

En doğru ve en eski takvimlerden biri olarak kabul edilen Maya takvimi bir yılda 365 güne sahip ancak, bir yılda herbiri yirmi günden oluşan 18 ay ve 5 günlük Wayeb bulunuyor. EFE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: