latin amerikan haber yorum

Arjantin’de darbeci generale müebbet

Posted by lahy 04/04/2011

BUENOS AIRES – Darbe suçlarıyla yüzleşen Arjantin’de 1976-’83 yılları arasındaki askeri yönetim sırasında işkence merkezi olan gözaltı kampını yöneten General Eduardo Cabanillas ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Başkent Buenos Aires’te görülen davada diğer üç istihbarat görevlisi de cinayet, işkence ve insanları yasa dışı şekilde hapsetme suçundan 20 ve 25 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme, eski istihbarat görevlileri Honorio Martinez ve Eduardo Ruffo’yu 25’er yıl; eski askeri istihbarat yetkilisi Raul Guglielminett’yi de 20 yıl hapse mahkum etti.

Davayı ölenlerin yakınlarıyla insan hakları örgütü üyeleri de izledi. Mahkeme dışında ise ülkede askeri diktatörlük döneminde hayatını kaybedenlerin posterleri asıldı.

Makine atölyesi süsü verilmiş gizli bir hapishane ve işkence merkezi olan Automotores Orletti’de katledilen Marcelo Gelman ve Maria Claudia Garcia’nın kızı Macarena Gelman, kararın memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Tutuklamalar sırasında dünyaya gelen ve bir Uruguay polisi tarafından büyütülen Macarena Gelman’ın gerçek kimliği 2000 yılında ortaya çıkmıştı.

Gelman’ın babası, Automotores Orletti’ye götürüldükten sonra öldürülmüş ve cesedi çimento dolu bir silindirle nehre atılmış; annesi ise kaçırıldıktan sonra Uruguay’a götürülerek kaybedilmişti.

Aynı dönemde en az 200 solcu başkentteki Automotores Orletti adlı gizli hapishanede işkenceden geçti. Birçoğu Uruguaylı olan 200 solcunun arasında Şilililer, Bolivyalılar, Perulular ve Kübalılar da vardı.

Arjantin’de 1976 ile 1983 yılları arası “kirli savaş” diye bilinen askeri diktatörlük döneminde yaklaşık 30 bin kişi öldürüldü.

Bu insanlık suçları, Güney Amerika ülkelerinde askeri liderlerin sol gruplara karşı ABD güdümünde yürüttüğü ve “Akbaba Operasyonu” adıyla anılan eş samanlı darbelerle yapıldı. 1975’teki katliamlara Arjantin, Brezilya, Bolivya, Şili, Paraguay ve Uruguay katıldı. (ETHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: